Celem projektu jest pokazanie wartości i bogactwa ekosystemów rzecznych. Zapraszamy na cykl spotkań, na który złożą się dwie wizyty studyjne oraz dwa spotkania online (przed i po wizytach studyjnych):
Podczas pierwszej wizyty pokażemy, na czym polega wyjątkowość doliny Wisły, zamieszkujących ją gatunków ptaków oraz krajobrazu ukształtowanego przez rzekę. Porozmawiamy także o tym, dlaczego warto chronić ten ekosystem i zastanowimy się, jak należy to zrobić. Odwiedzimy Terenową Stację Obrączkowania Ptaków „Obóz Wisła” znajdującą się na jednej z wiślanych wysp, na której od ponad 40 lat badane są ptaki gniazdujące oraz migrujące doliną Wisły. W ramach spotkania przeprowadzone zostaną warsztaty i spacery terenowe, a także obserwować będziemy prace badawcze na bieżąco odbywające się na Stacji.
Podczas drugiej wizyty dowiemy się, jakie są wyzwania oraz korzyści związane z ochroną ekosystemu rzecznego. Odwiedzimy najmłodszy i najbardziej znany obecnie Park Narodowy chroniący ekosystem rzeki — Park Narodowy Dzikiej Rzeki Vjosy w Albanii. Spotkamy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, mieszkańcami oraz urzędnikami zaangażowanymi w ten wieloletni proces. Dowiemy się, jakie argumenty przemawiały za utworzeniem obszaru chronionego i jakie korzyści i trudności wynikają z tego dla mieszkańców i okolicznych regionów. Porozmawiamy także o przeszkodach, jakie napotkał ten proces oraz o zastrzeżeniach, które pojawiały się podczas wieloletnich prób objęcia ochroną Vjosy.
Podobnie jak Wisła, Vjosa jest największą rzeką w swoim kraju. Na niektórych odcinkach płynie całkowicie naturalnie, ma jednak także odcinki silnie uregulowane. Vjosa znajdowała się i dalej znajduje pod silną presją zagospodarowania i regulacji, które w przypadku realizacji całkowicie zmieniłyby charakter i unikatowość rzeki.
Więcej informacji oraz zdjęć na temat rzeki Vjosy można znaleźć na stronach internetowych: Vjosa Wild River National Park, Blue Heart oraz Save the Blue Heart of Europe – A campaign for the protection of Balkan Rivers.
Wszystkie koszty udziału w obu wizytach są pokryte przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Zgłoszenie do projektu jest zobowiązaniem do uczestnictwa w obu wizytach studyjnych oraz dwóch spotkaniach online, których termin zostanie wybrany wspólnie z uczestnikami.
Do zostania Ambasadorami rzeki Wisły zapraszamy przede wszystkim osoby związane z regionem nadwiślańskiego Urzecza i najbliższych okolic (gminy: Józefów, Otwock, Karczew, Sobienie Jeziory, Wilga, Maciejowice, Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria, Warka, Magnuszew). Jest to rejon położony na południe od Warszawy, historycznie, społecznie i przyrodniczo związany z Wisłą, którego mieszkańcy od wieków funkcjonowali w największej bliskości z rzeką. Zależy nam, aby Ambasadorzy i Ambasadorki Rzeki Wisły działali lokalnie w swoich społecznościach.
Liczba miejsc: 4.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie za pomocą formularza: https://docs.google.com/forms/d/1jfpx5fubfyJ1JQI9HQm5iCh-uvpNYMzP8nNvETelMwk/edit
Na zgłoszenia czekamy do: 27.03.2025 r. do godziny 23:59
Uczestników i uczestniczki wybierzemy na podstawie odpowiedzi w formularzu i rozmów telefonicznych. Do 07.04.2025 r. otrzymają Państwo informację o tym, czy zostaliście zakwalifikowani do udziału w projekcie.
Pytania prosimy kierować drogą mailową na adres zofia.bienkowska@otop.org.pl lub telefonicznie 573-790-901.
Więcej o projekcie można przeczytać: TUTAJ