Torfowiska to cichy sojusznik w walce ze zmianami klimatu – gromadzą ogromne ilości węgla, stanowią schronienie dla unikatowych gatunków i regulują lokalny mikroklimat. Niestety, ich degradacja, w tym osuszanie na cele rolnicze, powoduje poważne problemy środowiskowe, w tym wzrost emisji gazów cieplarnianych. W ramach projektu „SavePeatLands” przygotowaliśmy razem z partnerem z Litwy, Foundation for Peatlands Restoration and Conservation (Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas), pierwszą wspólną broszurę. Pokazuje ona w przystępny sposób, z jakich powodów w rolnictwie warto chronić torfowiska.
Ponowne nawodnienie torfowisk nie tylko ogranicza emisje CO₂, ale odbudowuje strukturę gleby, chroni różnorodność biologiczną i sprzyja rozwojowi lokalnych mikroklimatów. Szacuje się, że dzięki takim działaniom Polska mogłaby ograniczyć emisje nawet o 22 Mt CO₂e rocznie.
Publikacja została przygotowana z myślą o rolnikach, doradcach rolniczych oraz osobach decydujących o użytkowaniu gruntów – by wspierać podejmowanie świadomych decyzji podczas zarządzania torfowiskami. Znajdują się w nim rzetelne dane, praktyczne argumenty i naukowe podstawy, które pokazują, że przywracanie torfowisk to inwestycja w przyszłość zarówno rolnictwa, jak i klimatu.
…
Broszura powstała w ramach projektu „Increasing capacities of stakeholders for agriculturally used peatland restoration in the crossborder region of Lithuania and Poland” („SavePeatLands”), finansowanego przez program Interreg VI-A Litwa–Polska i realizowanego przez Foundation for Peatland Restoration and Conservation oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Więcej na temat projektu przeczytasz tutaj: PODSTRONA PROJEKTU „SavePeatLands”
INTERREG Litwa-Polska SavePeatLands