Chronimy wodniczkę: translokacja w sezonach 2023 i 2024
Na bagnach Dolnego Basenu Biebrzy, gdzie promienie zachodzącego słońca malują miękkie kontury turzyc, wodniczka wznosi się ponad torfowisko. Jej brązowo-żółte upierzenie oraz charakterystyczny śpiew niesie się nad bagnami, tworząc niezapomniany pejzaż… Niestety, te piękne ptaki znajdują się w niebezpieczeństwie. Zmiany w środowisku spowodowały, że ich siedliska zanikają. By ratować ten gatunek, podjęliśmy współpracę z Baltic Environmental Forum (BEF) i od 2023 roku rozpoczęliśmy translokację ochronną wodniczki w Polsce.
Jeszcze do niedawna wodniczkę można było obserwować w dolinie dolnej Odry, w delcie Świny i okolicach. Zachodniopomorska populacja tego gatunku była liczna do początku lat 90 XX w., niestety później wiele jej siedlisk zanikło, a ptaki przestały tam gniazdować. Pomimo objęcia wielu obszarów ochroną (jak np. Karsiborskiej Kępy, wyspy w delcie Świny, na której prowadzimy społeczny rezerwat przyrody OTOP), populacja nie zdołała się odbudować. Ostatnie stwierdzenia notowano na nieodległych Bagnach Rozwarowskich w 2022 roku w obszarze Natura 2000 o tej samej nazwie.
Projekt translokacji wodniczki łączy dwa miejsca: Bagna Biebrzańskie (woj. podlaskie) i obszar Natura 2000 Bagna Rozwarowskie (woj. zachodniopomorskie). Można tam było dawniej spotkać całkiem pokaźną liczbę wodniczek – około 40% populacji zachodniopomorskiej, m.in. dlatego wybraliśmy to miejsce do odchowania i wypuszczenia piskląt.
Po trudnych przygotowaniach i intensywnej pracy terenowej pisklęta wraz z gniazdami zostały zabrane z terenu i zlokalizowane w bazie projektowej nad Biebrzą, a następnie przewiezione na Pomorze Zachodnie.
Mimo wielu wyzwań wypuściliśmy wodniczki na wolność już podczas dwóch sezonów (2023 i 2024), a pierwsze doniesienia o ich przygodach pozwoliły nam odetchnąć z ulgą. Prowadzony w projekcie monitoring powrotów wykazał, że zgodnie z przewidywaniami, wodniczki powracają do miejsc wypuszczenia.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat translokacji wodniczki, sprawdź:
Artykuł o translokacji z naszego kwartalnika „Ptaki”
Film: Translokacja Wodniczki w Polsce (Aquatic Warbler Translocation in Poland):
Podcast: Ptasie Radio OTOP odc. 16 | Krzysztof Kałużny i Krzysztof Stasiak o translokacji wodniczki w Polsce
Projekt „Translokacja wodniczki” (LIFE MagniDucatusAcrola) nr LIFE15 NAT/LT/001024 jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i współfinansowany przez partnerów projektu.