Elektrownie wiatrowe - OTOP

Wykorzystywanie siły wiatru do produkcji energii elektrycznej jest jednym ze sposobów walki z globalnymi zmianami klimatu. Jednak w przypadku niewłaściwej lokalizacji farmy wiatrowej może mieć ona negatywny wpływ na populacje niektórych gatunków ptaków, szczególnie szponiastych.

Aby pogodzić rozwój tej gałęzi energetyki z ochroną cennych gatunków i ich siedlisk, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, wraz z grupą organizacji i instytucji partnerskich, opracowało “Wytyczne w zakresie oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na ptaki”.

Serdecznie zachęcamy do lektury tego opracowania, w którym można znaleźć m.in. listę form potencjalnego oddziaływań elektrowni wiatrowych na ptaki, uwarunkowania prawne z nimi związane, zasady realizacji monitoringu przed i po realizacji inwestycji, a także bogatą listę pozycji literaturowych pozwalających na dalsze poszerzanie wiedzy o tym zagadnieniu.

Pobierz plik (format PDF, rozmiar: 293 kB)

W przypadku ewidentnego łamania przepisów dotyczących obowiązku ochrony terenów cennych przyrodniczo podczas planowania budowy ferm wiatrowych lub też w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że oddziaływania na ptaki nie zostały należycie przeanalizowane, OTOP podejmuje interwencje poprzez udział w konsultacjach społecznych i postępowaniach sądowo-administracyjnych.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl