Nadejście jesieni kojarzy się z powrotem do szkoły, chłodniejszymi porankami i rozgrzewającą zupą dyniową, chyba, że akurat jesteś miłośnikiem ptaków i z niecierpliwością oczekujesz na pierwszy weekend października, kiedy to odbywa się jesienne święto – Europejskie Dni Ptaków. W tym roku obchodzimy okrągłą 30 rocznicę organizowania tego wydarzenia przez partnerów BirdLife. OTOP brał w nich udział od początku swojego istnienia. Dni Ptaków 2022 wypadają 1 i 2 października. Grupy szkolne zapraszamy do udziału już w piątek 30 września.

Europejskie Dni Ptaków to świetna okazja, by podzielić się swoją wiedzą o awifaunie z tymi, którzy nie znają ptaków tak dobrze, jak my lub żeby pogłębić swoje umiejętności rozpoznawania ptaków, poznać ciekawostki z ich życia lub dowiedzieć się o zagrożeniach, które towarzyszą im w trakcie corocznych wędrówek.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jak co roku koordynuje obchody tego wspaniałego wydarzenia. Listę bezpłatnych, otwartych wycieczek organizowanych przez zaangażowanych przewodników wolontariuszy będzie można odnaleźć na sąsiedniej stronie w zakładce Europejskie Dni Ptaków. Ponadto w ramach EDP nauczyciele i nauczycielki organizują dla uczniów wycieczki, których celem jest obserwacja i poznawanie ptaków, jak również konkursy czy prelekcje.

W tym roku gatunkiem patronującym Europejskim Dniom Ptaków w Polsce została modraszka Cyanistes caeruleus – częsty gość przydomowych karmników. Jak doskonale wiedzą wszyscy ornitolodzy, a szczególnie obrączkarze, jest to niezwykle waleczny ptak. Jego niebiesko-żółte barwy upierzenia mają dla nas symboliczne znaczenie – tym wyborem chcieliśmy okazać solidarność z walczącą Ukrainą i uchodźcami z tego kraju, przebywającymi w Polsce.

Modraszka, fot. Anna Kogut

Zachęcamy i w tym roku do włączenia się w obchody. Jeżeli macie taką możliwość, zorganizujcie wycieczki dla przyjaciół, lokalnej społeczności, swoich uczniów czy rodziny. Może uda się zarazić kogoś pasją do obserwowania ptaków. Nie ma jednego słusznego sposobu na obchodzenie Dni Ptaków. Jeżeli macie własne pomysł – realizujcie. Prelekcja, konkurs fotograficzny lub na najciekawszy wiersz o wędrówkach ptaków? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Zaproście innych do wspólnego wyjścia w teren.

Formularz zgłoszeniowy Waszego wydarzenia znajdziecie tutaj:

Zorganizuj wydarzenie EDP 2022 – formularz zgłoszeniowy

Lista wszystkich wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowana.

Możecie także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie.

Organizatorzy wydarzeń oraz obserwatorzy indywidualni proszeni są o wypełnienie Szybkiego Raportu (do niedzieli 2 października do godz. 15) oraz Elektronicznej Karty Obserwacji (do 9 października 2022).

Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i uczestników w trakcie wspólnego świętowania Europejskich Dni Ptaków!

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl