Nadchodzi jesień a wraz z nią wyczekiwane święto miłośników ptaków – Europejskie Dni Ptaków 2021. W pierwszy weekend października po raz 28. obserwatorzy  z całej Europy będą patrzeć w niebo, przeszukiwać łąki i pola, odwiedzać miejskie parki i uważnie przeglądać leśne ostępy by zobaczyć stworzenia, które kochają, podziwiają i szanują: ptaki.

Europejskie Dni Ptaków to świetna okazja, by podzielić się swoją wiedzą o awifaunie z tymi, którzy nie znają ptaków tak dobrze, jak my lub żeby pogłębić swoje umiejętności rozpoznawania ptaków, poznać ciekawostki z ich życia lub dowiedzieć się o zagrożeniach, które towarzyszą im w trakcie corocznych wędrówek.

Od wielu lat Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z okazji Europejskich Dni Ptaków organizuje  bezpłatne, otwarte wydarzenia, w trakcie których nasze wolontariuszki i wolontariusze dzielą się z uczestnikami swoją ogromną wiedzą o ptakach. Nauczycielki i nauczyciele  organizują dla swoich podopiecznych ptasie wyprawy, konkursy i prelekcje. Co roku w wydarzeniach związanych z EDP uczestniczy blisko 2000 osób. Dzięki wszystkim zaangażowanym osobom – organizatorom i uczestnikom – nasze ptasie pasje fruną w świat! Chcielibyśmy, żeby tak było i w tym roku.

Ptakiem Europejskich Dni Ptaków 2021 został raniuszek. Od 30 lat ten niewielki, lecz niezwykle ruchliwy ptaszek towarzyszy OTOP-owi! Uwieczniony w naszym logotypie przez prof. Jerzego Desselbergera stał się rozpoznawalnym symbolem Towarzystwa. Nic więc dziwnego, że patronuje tegorocznym polskim obchodom Europejskim Dniom Ptaków.

Raniuszek, fot. Monika Klimowicz

Zachęcamy do organizowania wydarzeń – wycieczek, spacerów, prelekcji, konkursów. Zaproście znajomych i rodzinę, włączcie we wspólne świętowanie EDP społeczność lokalną, wyruszcie na wyprawę z Waszymi uczniami.
Formularz zgłoszeniowy Waszego wydarzenia znajdziecie tutaj:

Zorganizuj wydarzenie EDP 2021 – formularz zgłoszeniowy

Lista wszystkich wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowana.

Możecie także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie.

Organizatorzy wydarzeń oraz obserwatorzy indywidualni proszeni są o wypełnienie Szybkiego Raportu (do niedzieli 3 października do godz. 15) oraz Elektronicznej Karty Obserwacji (do 15 października 2021).

Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i uczestników w trakcie wspólnego świętowania Europejskich Dni Ptaków!

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl