Od sierpnia ubiegłego roku nie ukazują się comiesięczne raporty podsumowujące obserwacje wprowadzane przez użytkowników do AwiBazy (www.awibaza.pl). Jest to związane przede wszystkim z dużą liczbą nowych obowiązków administratora. Jednocześnie pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim wprowadzającym do systemu swoje obserwacje i korzysta stającym z AwiBazy jako źródła aktualnych informacji o ptakach. Jest nam niezwykle miło poinformować, że na portalu zarejestrowało się już 2846 użytkowników, którzy do 21 stycznia wprowadzili dokładnie 397 000 rekordów (zatem niebawem będzie ich w systemie już 400 tys.).
Czasowy brak comiesięcznych raportów podsumowujących planujemy zrekompensować okresowymi informacjami o najciekawszych sezonowych zjawiskach w świecie ptaków, jakie obserwujemy dzięki danym dostarczanym przez użytkowników. Jednocześnie mamy nadzieję, że comiesięczne raporty, być może w nieco innej formule niż dotychczasowa, uda się przywrócić. Będziemy też zachęcać do zwracania szczególnej uwagi na niektóre zjawiska lub gatunki.
Wyjątkowo ciepła tegoroczna zima sprawiła, że większa niż zazwyczaj grupa ptaków zdecydowała się pozostać w kraju zamiast odlatywać. Coraz częściej słychać o zimujących bocianach białych. W styczniu do AwiBazy wprowadzono 2 obserwacje: z Raciąża w woj. mazowieckim (17.01, wprowadzone przez OTOP) i z Ldzania w woj. łódzkim (14.01, obs. E. Wędzikowska). Z całą pewnością warto sprawdzać pola pod kątem zimujących bocianów. Tym bardziej, że zamiast nich możemy spotkać spędzające w Polsce zimę żurawie. Ten rok przyniósł AwiBazie 6 wpisów dotyczących tego gatunku, pochodzących z Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej, Pomorza Gdańskiego, Mazur i z Ziemi Łódzkiej. Szczególnie na uwagę zasługują stada liczące 100 osobników, obserwowane w Parku Narodowym „Ujście Warty” (3.01, obs. grupa pracowników PN”UW”) i w Jugowcu w woj. dolnośląskim (11.01, obs. M.Szeruga). Cieplejsza zima najwyraźniej część ptaków zniechęciła do podróży na zimowiska zlokalizowane w Hiszpanii i Południowej Francji.
Żurawie w zimowej aurze to coraz częściej oglądany widok. Fot. K.Kraczkowski / Archiwum OTOP
Gwałtowne wiatry w Europie Zachodniej spowodowały nalot rzadkich gatunków mew. Wyjątkowo licznie obserwowana jest w styczniu mewa trójpalczasta. Wszystkie krajowe obserwacje zamieszczane są w serwisach internetowych poświęconych tylko rzadko spotykanym gatunkom (m.in. www.clanga.com i www.birdwatching.pl), a także gromadzone przez Komisję Faunistyczną PTZool. (mewa trójpalczasta jest gatunkiem podlegającym weryfikacji przez KF i tylko obserwacje z pozytywnym orzeczeniem uzyskują w AwiBazie status zatwierdzonych). Z 6 styczniowych wpisów w AwiBazie większość pochodzi z Wybrzeża, ale jest też obserwacja młodocianego osobnika z Warszawy (8.01, obs. M.Sidelnik) oraz dorosłego ze Zbiornika Goczałkowickiego w IBA Dolina Górnej Wisły (wielu obserwatorów, wpisy z 19.01 i 21.01). Również na Zbiorniku Goczałkowickim przebywają obecnie aż 2 dorosłe mewy polarne. Mewa polarna jest gatunkiem gniazdującym na Grenlandii i w najbardziej północnych częściach Ameryki Północnej – w tym roku w całej Europie obserwowany jest wyjątkowo silny nalot. Do AwiBazy, poza obserwacją ze Śląska, wprowadzono dorosłą mewę polarną widzianą w Łazach koło Koszalina (18.01, obs. P.Zaborowski) i w Niechorzu w gminie Rewal (21.01, P.Zientek i inni). Zdjęcia mew polarnych zaobserwowanych w styczniu w Polsce można zobaczyć tutaj
Mewa czarnogłowa nie należy do tej samej kategorii co dwa wcześniej wspomniane gatunki – populacja lęgowa tego gatunku Polsce liczy ok. 90 par. Zimowe obserwacje są regularnie spotykanym zjawiskiem, ale zawsze stanowią dużą przyjemność dla obserwatora, zwłaszcza jeśli dochodzi do nich w centrum miasta. W dniach 10-11.01 widziano osobnika w szacie pierwszozimowej nad Wisłą w Krakowie (obs. K.Czajkowski, A.Chwierut), a 21.01 dorosła mewa czarnogłowa przysiadła na dachu jednego z bloków na warszawskim Mokotowie (obs. A.Marczewski).
Dorosła mewa czarnogłowa (z prawej) na dachu jednego z warszawskich bloków. Fot. A. Marczewski
W najbliższy weekend (28-29 stycznia) wiele osób weźmie udział w organizowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Zimowym Ptakoliczeniu. Choć Ptakiem Zimy 2012 został wybrany mazurek (artykuł o tym ciekawym kuzynie wróbla można przeczytać tutaj), to jednak wiele wskazuje, że tegoroczna edycja akcji może przynieść wyjątkowo wiele obserwacji szpaków.
W ubiegłym roku przez pierwsze trzy tygodnie stycznia wprowadzono do AwiBazy zaledwie 4 wpisy dotyczące tego gatunku, podczas gdy w tym roku jest ich już 17, a więc 4-krotnie więcej. Dotychczas szczególnie dużo szpaków obserwowano w Warszawie – mamy nadzieję, że dzięki uczestnikom Zimowego Ptakoliczenia dowiemy się, jak wygląda sytuacja w innych miejscowościach w kraju. Bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w akcji, o której więcej można dowiedzieć się tutaj.
Ile szpaków uda się naliczyć podczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenie? Dowiemy się już w najbliższy weekend (28-29 stycznia). Fot. Cezary Korkosz