17 maja br. Ministerstwo Środowiska przedstawiło plan działań dla Puszczy Białowieskiej. Pozwala on mieć nadzieję na wprowadzenie skutecznej ochrony tego wyjątkowo cennego obszaru.
Nowe szanse na ochronę Puszczy
Minister środowiska podtrzymał decyzję swojego poprzednika o ustanowieniu rocznego pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej na poziomie 48,3 tys. metrów sześciennych rocznie. Według resortu ta ilość powinna zaspokoić potrzeby mieszkańców regionu. Zapowiedziano również, że cięcia sanitarne nie będą prowadzone na obszarach drzewostanów, w których ponad stuletnie drzewa stanowią przynajmniej 10%. Organizacje ekologiczne, w tym OTOP, stoją na stanowisku, że deklaracja powinna jak najszybciej przyjąć formę aktu prawnego i że należy zapewnić jego skuteczną egzekucję.
Sprawy do rozwiązania
Nie wszystkie sporne kwestie udało się rozwiązać. Wciąż pozostaje problem prowadzenia wycinek w okresie lęgowym ptaków, zagrażających m.in. zagrożonych w skali całego kontynentu dzięciołom: białogrzbietemu i trójpalczastemu oraz sowom: włochatce i sóweczce. Konieczne jest również porównanie przestrzenne zaplanowanego przez Lasy Państwowe pozyskania drewna z rozmieszczeniem obszarów wyjątkowo cennych przyrodniczo w obrębie Puszczy Białowieskiej.
Ty Też możesz pomóc chronić Puszczę Białowieską i inne cenne przyrodniczo obszary! Odwiedź zakładkę „Rzecznictwo obywatelskie” i zaapeluj do posłów o poparcie dla inicjatywy „Oddajcie parki narodowi!”
Zdjęcie: Cezary Korkosz