W dniach 22 – 23 maja b.r. w Osiecku k/ Warszawy odbyły się warsztaty dotyczące programu rolnośrodowiskowego przygotowane przez OTOP, w ramach projektu LIFE+ „Wodniczka i Biomasa”. W Osiecku spotkali się przedstawiciele instytucji rządowych (m.in. Ministerstwa Rolnictwa, GDOŚ, RDOŚ), zarządzających obszarami chronionymi (Biebrzańskiego, Poleskiego, Kampinoskiego Parku Narodowego), naukowych i badawczych (Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego), a także przedstawiciele ośmiu organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody, a w szczególności wspieraniem rolnictwa przyjaznego przyrodzie.
Pogram spotkania obejmował prezentacje dotyczące doświadczeń w realizacji programu rolnośrodowiskowego, propozycje na przyszłość oraz wspólną dyskusję nad kształtem nowego programu na lata 2014 – 2020. Punktem wyjścia do dyskusji była „Propozycja kształtu programu rolnośrodowiskowego/płatności Natura 2000 po roku 2013”, opracowana przez OTOP i udostępniona na stronie internetowej
https://www.otop.org.pl/obserwacje/rolnictwo-przyjazne-przyrodzie/program-rolnosrodowiskowy-i-natura-2/, a także materiały przygotowane przez Klub Przyrodników.
Drugiego dnia odbyły się warsztaty w grupach roboczych, których celem było przeanalizowanie i wyważenie interesów wszystkich stron zaangażowanych w tworzenie i realizację nowego PRŚ i zaproponowanie wspólnych rozwiązań dla nowego programu. Najważniejsze zagadnienia zostaną ujęte w podsumowaniu, które OTOP przekaże przedstawicielom Departamentu Płatności Bezpośrednich MRiRW.
Na koniec spotkania, dla uczestników zaplanowano wycieczkę terenową na Bagno Całowanie, gdzie w przeszłości realizowany był projekt LIFE „Motylowe Łąki”.
Wszelkie uwagi i komentarze dotyczące tematu PRŚ, prosimy kierować do Marka Jobdy na adres Marek.Jobda@otop.org.pl