Sierpniowa promocja sprzętu optycznego
2 sierpnia 2013
Znamy imiona koników z Karsiborskiej Kępy
7 sierpnia 2013
Pokaż wszystkie
Pomagajmy ptakom podczas upałów

Przetaczająca się przez Polskę i Europę fala upałów utrudnia życie nie tylko ludziom, ale i ptakom. W tym okresie szczególnie ważna jest nasza pomoc polegająca na umożliwieniu spragnionym zwierzętom dostępu do wody. 

Ptaki potrzebują wody nie tylko do zaspokajania pragnienia, lecz również do regularnej pielęgnacji piór. W lecie chętnie odwiedzanymi przez nie miejscami są brzegi wszelkiego rodzaju cieków i zbiorników wodnych,  a także mniejsze i większe kałuże. Niestety, w mieście często stawy czy kanały mają bardzo wysokie, strome brzegi, co wielu małym ptakom uniemożliwia dostęp do wody.

Ptakom można pomóc wystawiając tzw. poidełko. Powinno być nim płaskie naczynie z wodą, na środku którego możemy umieścić kamień jako dodatkową pomoc dla korzystających z poidła ptasich gości. Na poidełko nadaje się np. gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. W przypadku śliskich powierzchni dno poidła należy wysypać drobnym żwirem, aby ptaki się po nim nie ślizgały.

Jest bardzo ważne, by w poidle regularnie zmieniać wodę. Dzięki temu unikniemy rozwinięcia się w  naczyniu chorobotwórczych drobnoustrojów zagrażających ptasiemu zdrowiu. Poidło należy umieścić w pobliżu drzew lub krzewów, aby w razie zagrożenia ptaki miały się gdzie schronić. Tam będą również doprowadzać do porządku upierzenie po zażytej kąpieli.

Po lewej: młody kos nie poślizgnie się w tym poidle dzięki wysypanym na dnie drobnym kamyczkom (fot. J. Carey / Archiwum OTOP)

 

Nie wszystkie ptaki wymagają tej formy pomocy. Np. u pustułek sposobem na chłodzenie organizmu jest bardzo szybkie oddychanie, co postronnemu obserwatorowi może wydawać się niepokojące i rodzić zaniepokojenie o zdrowie zwierzęcia. Jednak z fizjologicznego punktu widzenia taka sytuacja jest zupełnie normalna. Jeśli ma się taką możliwość, można wyłożyć dla pustułki zamoczoną w wodzie mysz, jednak z naczynia z wodą sokół raczej nie będzie korzystał. 

Jeśli chcesz podzielić się swoim zrealizowanym pomysłem na ptasi wodopój, napisz do nas na pomocptakom()otop.org.pl lub udostępnij swoje zdjęcie na naszym profilu na Facebooku 

Na zdjęciu głównym: z ptasiego kąpieliska w dużej podstawce pod doniczkę ustawionej na stoliku ogrodowym chętnie korzystają m.in. piecuszki (autorka zdjęcia: Angelika Kulik / źródło: OTOP Facebook

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl