Codziennie obok nas wydarzają się ptasie tragedie. Ptaki napotykają na swojej drodze przezroczyste bądź lustrzane powierzchnie – przeszklone ściany budynków, okna, wiaty przystankowe czy ekrany akustyczne. Ponieważ postrzegają świat w nieco odmienny sposób niż ludzie, powierzchnie te stanowią dla nich śmiertelną barierę – są albo dla ptaków niewidoczne, albo przez „efekt lustra” sprawiają wrażenie otwartych przestrzeni. Zderzenia ze szklanymi powierzchniami kończą się bardzo często śmiercią ptaków lub poważnymi zranieniami. Co roku na świecie ginie w ten sposób od kilku do kilkunastu miliardów ptaków.
Tymczasem każdy z nas może przyczynić się do poprawienia widoczności szklanych elementów infrastruktury i sprawić, by nie stały się śmiertelnymi, szklanymi pułapkami dla ptaków. Wystarczy zacząć od okien – w naszym domu, mieszkaniu, przedszkolu czy szkole.
Zachęcamy szkoły i przedszkola do podjęcia wyzwania! Zabezpieczcie, z pomocą przedszkolaków lub uczniów, okna w Waszej placówce i przyślijcie nam opis Waszych działań wraz z dokumentacją fotograficzną. Komisja oceni, czy zabezpieczenie szklanych powierzchni jest wystarczające i jeśli ocena będzie pozytywna – przyzna placówce certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków”. Informacja o nadaniu certyfikatu Waszej placówce pojawi się na stronie OTOP i Fundacji Szklane Pułapki – jako przykład dobrych praktyk w zakresie działań na rzecz ptaków.
Jeśli nie macie pomysłu, jak zabezpieczyć okna Waszej placówki lub nie jesteście pewni, czy zastosowane rozwiązania są wystarczające, chętnie podpowiemy i odpowiemy na Wasze pytania.
Kontakt: Monika Klimowicz
monika.klimowicz@otop.org.pl
Certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków” w 2019 roku przyznawany jest w ramach kampanii Spring Alive, która odbywa się pod patronatem BirdLife International i dzięki wsparciu finansowemu firmy HeidelbergCement Group.