OTOPatrolowi już są po szkoleniu! A to znaczy, że nasze działania w ramach projektu „OTOPatrol – mamy oko na Bekę” ruszyły pełną parą – budujemy zespół wolontariuszy, którzy pomogą w monitorowaniu obszarów rezerwatu.
Społeczne OTOPatrole będą monitorować najbardziej obciążone ruchem turystów miejsca w Bece oraz edukować o przyrodzie rezerwatu. Ważną rolą patrolujących rezerwat wolontariuszy będzie też informowanie o zasadach przebywania w rezerwacie w sposób przyjazny dla przyrody.
Szkolenie zorganizowaliśmy 18 maja w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie. Nasi wolontariusze to ludzie w różnym wieku i pochodzący z różnych środowisk, dlatego wspólna praca była również dobrze spędzonym dniem. Przyszli członkowie i członkinie OTOPatroli poznali wartości przyrodnicze rezerwatu przyrody Beka, zapoznali się z działalnością OTOP w rezerwacie, omówiliśmy też przykłady niewłaściwego korzystania z terenu rezerwatu. Wspólnie zbudowaliśmy plan działań OTOPatrolu na najbliższy czas.
Gościem specjalnym szkolenia był lokalny lider Błękitnego Patrolu WWF, Jan Wilkanowski, który podzielił się doświadczeniem wolontariuszy w zakresie organizacji patrolu i interwencji. Błękitne Patrole WWF już prawie od dziesięciu lat monitorują wybrzeże Bałtyku pomagając fokom, morświnom, ptakom morskim i wszystkim innym potrzebującym wsparcia zwierzętom.
Szkolenie zorganizowane zostało przez Pomorskie Biuro OTOP w ramach projektu „OTOPatrol – mamy oko na Bekę”, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.