Przed nami już 22. sezon liczeń w ramach Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL). Jest to największy wolontariacki i długofalowy program monitorujący ptaki w naszym kraju. Jego celem jest uzyskanie corocznych wskaźników liczebności ok. 100 najpowszechniej występujących w Polsce gatunków ptaków. Program stanowi część Państwowego Monitoringu Środowiska koordynowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Efekty pracy setek wolontariuszy, bez których MPPL nie miałby szans zapisać się na stałe w ptasiarskim świecie, możecie zobaczyć w wielu publikacjach, w tym Biuletynach Monitoringu Przyrody czy Czerwonej liście ptaków Polski.
Jeśli:
to już dzisiaj wybierz swoją powierzchnię badawczą i zgłoś się do projektu Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ.
W trakcie prac terenowych stosowane są proste i relatywnie szybkie metody liczeń ptaków, nie stanowiące dla obserwatorów dużego obciążenia czasowego. W trakcie sezonu, należy wykonać 2 kontrole w celu policzenia ptaków oraz jedną w celu określenia siedliska i wytyczenia transektu (o ile wcześniej nie wykonywano liczeń na danym kwadracie).
Pierwsze liczenie ptaków należy wykonać wczesną wiosną, pomiędzy 10 kwietnia a 15 maja. Drugie liczenie powinno mieć miejsce co najmniej 4 tygodnie później, w przedziale czasowym pomiędzy 15 maja a 30 czerwca. Prace terenowe wykonujemy wczesnym rankiem, pomiędzy 04:00 a 09:00.
Ostatnim etapem, jest przekazanie danych przez Portal Obserwatora Monitoringu Ptaków Polski do dnia 31 lipca.
Metodykę i pełny opis projektu znajdziesz TUTAJ
Dołącz do MPPL-owców już teraz!