Jak zostać obserwatorem? - OTOP

Jak zostać obserwatorem?

Jeśli potrafisz dobrze rozpoznawać ptaki i ich głosy, lubisz kontakt z przyrodą i wyjazdy w teren oraz dysponujesz kilkoma wolnymi godzinami w roku to powinieneś zostać obserwatorem MPPL i wybrać swoją powierzchnię badawczą!

W trakcie prac terenowych stosowane są proste i relatywnie szybkie metody liczeń ptaków, nie stanowiące dla obserwatorów dużego obciążenia czasowego. Szczegółowa metodyka zbierania danych terenowych jest dostępna w dziale: Pliki do pobrania.

Zapoznaj się z metodyką a następnie sprawdź czy w Twojej okolicy są dostępne wolne powierzchnie badawcze korzystając z poniżej mapy. Jeśli znalazłeś dogodną powierzchnię skontaktuj się z odpowiednim koordynatorem regionalnym. Jeśli otrzymasz od niego potwierdzenie przyjęcia do programu, zostaniesz poproszony o podpisanie RODO i dane do kontaktu. Ponadto otrzymasz informacje dotyczące historii badań na wybranej powierzchni, a na przełomie marca i kwietnia wyślemy do Ciebie niezbędne materiały do pracy w terenie, w tym formularze liczenia.

Każdego roku wykonujemy na powierzchni badawczej 2 kontrole w celu liczenia ptaków. Gdy dopiero rozpoczynasz prace na nowej powierzchni, niezbędna będzie dodatkowa kontrola z wytyczeniem trasy transektu i rejestracją danych o siedliskach. Liczenie ptaków ma miejsce pomiędzy 10 kwietnia a 30 czerwca. Ten przedział czasowy jest podzielony na dwa okresy: wczesnowiosenny (10 kwietnia-15 maja) i późnowiosenny (16 maja- 30 czerwca). Obserwatorzy wykonują po jednym liczeniu w okresie wczesnym i późnym. Oba liczenia są przeprowadzane w odstępie nie mniejszym niż cztery tygodnie. Prace terenowe wykonujemy wczesnym rankiem, pomiędzy 04:00 a 09:00.

Powierzchnie próbne

Aby wyświetlić okno z informacjami o powierzchni należy najechać myszką na wybraną powierzchnię i kliknąć lewym przyciskiem myszki.

Powierzchnie dostępne do monitoringu zaznaczone są na czerwono. Po kliknięciu na wybraną powierzchnię wyświetli się chmurka z dodatkowymi informacjami i adresem e-mail do odpowiedniego koordynatora regionalnego. Jeśli chcesz prowadzić monitoring na wybranej powierzchni napisz wiadomość na ten adres lub skontaktuj się z koordynatorem krajowym: lukasz.wardecki@otop.org.pl

Powierzchnie na których prowadzone są już liczenia zaznaczone są na niebiesko.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl