Zimowe Ptakoliczenie | 28-30 stycznia 2022 - OTOP
Czworo ludzi na łące, odwróconych tyłem, obejmujących się. Atmosfera przyjaźni i wsparcia. Ciepła łąka w popołudniowym słońcu
Poszukujemy młodszego/ej specjalisty/ki ds. komunikacji i mobilizacji
21 grudnia 2021
Buczyna na zboczu góry o wschodzie słońca, we mgle
Czy powstaną nowe rezerwaty przyrody w Bieszczadach?
18 stycznia 2022
Pokaż wszystkie
Zimowe Ptakoliczenie | 28-30 stycznia 2022
Samiec i samica krzyżówki, oba ptaki z profilu, zwrócone dziobami w lewą stronę Samica "mówi" w komiksowym dymku: I tak wygramy, kwa kwa. Wokół zimowy krajobraz oszroniona trawa. Na dole napis "Zimowe Ptakoliczenie 2022".

Para krzyżówek, fot. Cezary Korkosz

Zimowe Ptakoliczenie 2022 pod patronatem Królowej Krzyżówki

Wolontariuszki i wolontariusze OTOP w tajemnicy zwierzyli się nam, że nie mogą doczekać się kolejnego Zimowego Ptakoliczenia i spotkania z miłośnikami ptaków. Planują więc wycieczki, przygotowują opowieści o skrzydlatych zimowych gościach, a szczególnie o Królowej Krzyżówce, która została okrzyknięta Ptakiem Zimy 2022. Zapiszcie koniecznie w Waszych kalendarzach datę: 28-30 stycznia 2022 i wybierzcie się na jedno z kilkudziesięciu wydarzeń organizowanych w całej Polsce!

Jeśli chcesz zorganizować własne wydarzenie – dla rodziny, przyjaciół, sąsiadów, klasy czy grupy szkolnej – zgłoś je koniecznie poprzez formularz => KLIK

Jeśli chcesz dołączyć do wydarzenia, organizowanego przez Wolontariuszki i Wolontariuszy, wejdź TUTAJ i poszukaj takiego, które Cię zainteresuje.

Możesz także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie – przy karmniku, przez okno, w parku, w ogrodzie, na ulicach Twojej miejscowości. Takiego liczenia nie musisz zgłaszać wcześniej, wystarczy, że podasz nam wyniki liczenia.

Po wydarzeniu lub liczeniu indywidualnym wypełnij Elektroniczną Kartę Obserwacji. Będzie ona dostępna na naszej stronie od 20 stycznia 2022.

Dlaczego wybraliśmy krzyżówkę na Ptaka Zimy 2022 i skąd się wzięła „Królowa”? Już wyjaśniamy.

Gdy obserwujemy pływające na stawach, jeziorach czy rzekach liczne stada krzyżówek, może się wydawać, że ów gatunek jest w świetnej kondycji i nie jest w żaden sposób zagrożony. Wszak wyniki monitoringowe wskazują, że liczebność krzyżówek lekko wzrasta. Jednak gatunek ten wciąż jest na liście ptaków łownych. Co roku giną tysiące krzyżówek, zabite przez myśliwych. Ale to nie wszystko. Ogromnym zagrożeniem dla środowiska jest ołowiany śrut, wystrzeliwany w trakcie polowań, który dostaje się do gleby lub wody. Drobne ołowiane kulki są czasami połykane przez ptaki, powodując ołowicę. Niech więc krzyżówka będzie ambasadorem naszego głosu, nawołującego do zaprzestania polowań na ptaki.

A tytuł Królowej po prostu należy się krzyżówce! 17 razy organizowaliśmy Zimowe Ptakoliczenie, a krzyżówka zostawała niekwestionowaną zwyciężczynią aż 12 razy. Nie mamy więc wątpliwości, że w końcu należało ją uhonorować tytułem Ptaka Zimy.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się z Wami 28–30 stycznia 2022. Oczywiście o ile kolejna fala pandemii na to pozwoli. Zapraszamy na naszą stronę i do naszych mediów społecznościowych (Facebook, Instagram), gdzie będziemy na bieżąco informować o organizowanych wydarzeniach i o ewentualnych obostrzeniach sanitarnych.

Tekst: Monika Klimowicz-Kominowska
Opublikowano: 12.01.2022

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl