Konferencja jest organizowana w ramach projektu pn. „Czynna ochrona kraski Coracias garrulus na Równinie Kurpiowskiej” nr POIS.02.04.00-00-0023/17, współfinansowanego przez Unię Europejską ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).
Spotkanie to będzie platformą wymiany doświadczeń w zakresie skutecznej aktywnej ochrony kraski. Jak dotąd, pomimo szeregu projektów i działań ochronnych, nie udało się powstrzymać spadku lub nawet zanikania populacji krasek w północnych regionach Europy – Łotwie, Litwie, Białorusi. W Polsce, mimo stosowania wszelkich dostępnych metod ochrony gatunku, jej liczebność drastycznie spadła. Jednakże, w Europie Południowej, gdzie przeprowadzono projekty ochrony czynnej, populacje kraski zachowały swoją liczebność i zaczęły rosnąć. Dzieje się tak na przykład na Węgrzech i w Serbii. Najbardziej spektakularnym i obiecującym wydarzeniem jest powrót kraski, jako gatunku lęgowego na Słowacji. Kraska zaczęła się rozmnażać tam ponownie od 2020 roku, zwiększając liczebność z 6 par lęgowych w 2020, do 18 par lęgowych w 2023! Wzrost populacji tego gatunku u naszych południowych sąsiadów rodzi nadzieję na powrót tego gatunku na południowe stanowiska w Polsce i być może rozwój populacji w naszym kraju i innych krajach Europy Północnej. Czy kraska powtórzy spektakularne rozszerzenie zasięgu jak to się dzieje aktualnie u żołny?
Oficjalnym językiem spotkania jest język angielski. Tłumaczenie nie będzie zapewnione.
Koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia zaproszonych uczestników zostaną pokryte przez OTOP w ramach budżetu projektu.
Program planowanego spotkania znajduje się TUTAJ
Ibis Styles Centrum, ul. Zagórna 1A, Warszawa