Monitoring ptaków na lądowych farmach wiatrowych. Poradnik metodyczny - OTOP

Monitoring ptaków na lądowych farmach wiatrowych. Poradnik metodyczny

“Niszczycielska Trójka” zagraża przyszłości Wisły. Wspólny apel organizacji społecznych do prezydenta Trzaskowskiego
11 września 2024
Apel o poprawę nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt
1 października 2024
Pokaż wszystkie
Monitoring ptaków na lądowych farmach wiatrowych. Poradnik metodyczny
Oddajemy w Państwa ręce długo oczekiwany dokument, przedstawiający poradnik metodyczny dotyczący badań na potrzeby ocen oddziaływania lądowych farm wiatrowych na ptaki.

W naszym przekonaniu ich zastosowanie pozwoli na skuteczniejszą ochronę gatunków najbardziej narażonych na negatywne oddziaływanie elektrowni wiatrowych. Poradnik ma za zadanie nie tylko ułatwić dokonanie oceny znaczenia danej lokalizacji dla ptaków, ale także wprowadza pewne wartości graniczne niezbędne dla ochrony kluczowych gatunków. Ma on również ułatwić pracę urzędnikom wydającym decyzje środowiskowe, poprzez ujednolicenie raportów z monitoringów ornitologicznych.

Rozwój odnawialnych, niskoemisyjnych źródeł energii, w tym wykorzystanie energii wiatru w dobie szybko postępujących negatywnych dla przyrody zmian klimatycznych jest koniecznością. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zauważa zasadność zwiększenia udziału energii z wiatru w Polskim miksie energetycznym, z zastrzeżeniem, że inwestycje te muszą uwzględniać potrzeby ochrony przyrody, w tym ptaków. Rozwój inwestycji elektrowni wiatrowych nie może odbywać się kosztem komponentów przyrody i tym samym wzmacniać kryzysu bioróżnorodności. Łagodzenie zmian klimatu oraz minimalizacja dalszej degradacji różnorodności biologicznej muszą być postrzegane w sposób holistyczny. Wrażliwe gatunki ptaków, znajdujące się w szczytowych pozycjach w łańcuchach pokarmowych wskazują nam tereny najcenniejsze pod względem różnorodności, a ich ochrona musi być uwzględniania w planowaniu oraz implementacji odnawialnych źródeł energii w tym elektrowni wiatrowych.

Dlatego tak ważne jest, by tego typu inwestycje lokalizowane były w bezpiecznych dla przyrody miejscach. Jeśli jest to potrzebne, należy także wdrażać odpowiednie działania minimalizujące negatywny wpływ turbin wiatrowych na ptaki. Stosując te zasady, można pogodzić rozwój energetyki odnawialnej z ochroną bioróżnorodności. Niniejszy poradnik rekomendujemy do stosowania w procedurze OOŚ oraz procedurze planowania i realizacji inwestycji wiatrowych w Polsce.

Załączniki:
  • Poradnik metodyczny
  • Załącznik nr 1 – szablon raportu porealizacyjnego
  • Załącznik nr 2 – szablon raportu porealizacyjnego
  • Załącznik nr 3-6:
    • 3. Referencyjne wskaźniki aktywności ptaków drapieżnych
    • 4. Dane o śmiertelności ptaków na farmach wiatrowych w Polsce
    • 5. Wzory kart z monitoringu śmiertelności i karty kolizji
    • 6. Przegląd działań minimalizujących wraz z listą kontrolną podsumowującą wybór działań lub odstąpienie od minimalizacji w strefie 2.
  • Załącznik nr 7 – lista gatunków i ich status ochronny
Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl