Szef europejskiego funduszu LIFE odwiedził w zeszłym tygodniu Dolinę Biebrzy – obszar Natura 2000, na terenie którego OTOP prowadzi nowatorski, współfinansowany przez Komisję Europejską, projekt czynnej ochrony przyrody.
Najważniejszym punktem wizyty Angelo Salsi nad Biebrzą było główne działanie w projekcie – linia produkcyjna usytuowana w miejscowości Trzcianne, której zadaniem będzie przetwarzanie na opał biomasy pozyskanej dzięki wykonywaniu zabiegów ochronnych. Paliwo, które będziemy produkować dostarczy użytkownikom nie tylko taniej i czystej energii, ale też czystego sumienia, gdyż używanie tego produktu przyczyni się do ochrony przyrody na terenie Natura 2000 – powiedziała Izabela Flor, Dyrektor OTOP.
Od lewej: Dariusz Tatrczuk (dyrektor pelleciarni), Jarosław Krogulec (ekspert naukowy projektu), Maja Mikosińska (opieku projektu z ramienia KE), Angelo Salsi, Izabela Flor, podczas wizyty w pelleciarni
Wójt gminy Trzcianne, Zdzisław Dąbrowski, dodał: budowa linii produkcyjnej ze środków funduszu LIFE ma istotne znaczenie dla rozwoju naszej gminy – dzięki niej przybędzie miejsc pracy i wzrosną dochody z podatków, co przyczyni się do wzrostu poziomu życia społeczności lokalnej gminy Trzcianne, której 75% powierzchni znajduje się w sieci Natura 2000.
Od lewej: Angelo Salsi, Zdzisław Dąbrowski: wręczenie nagrody Przyjaciela Gminy Trzcianne
Projekt realizowany przez OTOP jest doskonałym przykładem połączenia celów ochrony przyrody na terenie Natura 2000 z celami rozwoju społeczności lokalnych zamieszkujących te obszary. Dzięki naszemu dofinansowaniu możliwe będzie takie gospodarowanie, które przyniesie korzyść zarówno przyrodzie, jak i ludziom – podsumował wizytę Angelo Salsi.
Od lewej: Zdzisław Dąbrowski, Maja Mikosińska, Izabela Flor, Angelo Salsi – podczas wizyty w muzeum urządzonym przez społeczność lokalną w dawnym kościele w Laskowcu
Rozpoczęcie działalności linii produkcyjnej pelletu w Trzciannem planowane jest na listopad 2012 r.
Fundusz LIFE: instrument finansowy Unii Europejskiej wspierający projekty ochrony przyrody na terenie sieci Natura 2000. Od powstania w 1992 roku, z jego środków współfinansowano 3.708 projektów ochrony przyrody w łącznej wartości ok. 2,8 miliarda euro. Więcej na www.ec.europa.eu/environment/life/
„Zarządzanie siedliskiem wodniczki poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowania biomasy” : projekt współfinansowany przez Fundusz LIFE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Cemex. Celem projektu jest ochrona wodniczki, której 80% populacji zamieszkującej obszar UE żyje w Polsce.