Przerwij „Milczenie przywódców”! – 133 organizacje pozarządowe żądają zwiększenia nakładów finansowych dla natury
23 lutego 2018 roku, gdy szefowie państw UE spotkali się w Brukseli w celu dyskutowania nad budżetem Unii Europejskiej, europejskie organizacje pozarządowe zjednoczyły się, by domagać się większych pieniędzy na ochronę i zwiększenie różnorodności biologicznej.
W związku z rażącą nieobecnością ochrony przyrody w dyskusjach dotyczących przyszłości Europy i budżetu UE, BirdLife Europe – pod przewodnictwem NABU – wezwał do przerwania „Milczenia przywódców”.
Podczas gdy w Radzie Europejskiej odbyły się rozmowy nad unijnym budżetem, na pobliskiej Rue de la Loi zgromadzili się demonstrujący, przebrani za szefów państw UE, ubrani w maski inspirowane filmem „Milczenie owiec”.
Unia Europejska opowiedziała się za działaniem na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), jednak BirdLife Europe – wspierane przez 132 inne organizacje pozarządowe – zażądał, aby puste obietnice były poparte konkretnymi działaniami budżetowymi. Tak narodziła się akcja „Przerwij Milczenie Przywódców! Więcej pieniędzy dla natury w następnym budżecie UE! ” [1]
Harriet Bradley, specjalistka ds. Rolnictwa i Bioenergii EU, BirdLife Europe:
„Deklaracje Unii Europejskiej na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ muszą zmienić się w konkretne i istotne wsparcie budżetowe dla przyrody. Jeśli przywódcy UE chcą utrzymać wiarygodność wśród obywateli, muszą wykazać, że poważnie podchodzą do różnorodności biologicznej i jej zasadniczej roli w przetrwaniu naszej planety. ”
Olaf Tschimpke, Prezes NABU (BirdLife Germany)
„Ochrona naszego naturalnego dziedzictwa nie jest opcjonalna, jest obowiązkowa. Finansowanie przyrody to zrównoważona inwestycja, która jest nam zwracana przez naturę w postaci tak cennych usług ekosystemowych, jak na przykład zapylanie uprawy przez owady. Jednak w niektórych obszarach chronionych Niemiec całkowita populacja owadów zmniejszyła się nawet o 75 procent w ciągu mniej niż trzech dekad. Obecne podejście do finansowania różnorodności biologicznej najwyraźniej nie zapewnia właściwej realizacji działań ochronnych, dlatego kanclerz Merkel i jej koledzy muszą dzisiaj wstać i poprosić o znaczący wzrost finansowania dla przyrody w następnym budżecie UE. ”
Aby otrzymać więcej informacji, prosimy o kontakt:
Andre Prescher
Specjalista ds. Rolnictwa I Budżetu UE,
NABU
+32 488 847 064
Harriet Bradley
Specjalistka ds. Rolnictwa i Bioenergii EU,
BirdLife Europe & Central Asia
+ 32 478 88 73 02
Przypisy:
[1] Pełna lista organizacji wspierających:
https://www.birdlife.org/sites/default/files/supporters_list_mff_action_23_feb_2018.pdf
[2] We wrześniu 2017 r. BirdLife Europe i jego partnerzy przyjęli wspólne stanowisko „Budżet UE na rzecz ludzi i przyrody”. Nasze zalecenia obejmują:
· fundusz o wartości 15 mld euro, przeznaczony na lepszą ochronę i rozwój sieci Natura 2000 w całej Unii Europejskiej, opłacany z funduszy dopłat rolniczych Wspólnej Polityki Rolnej (CAP),
· 1 miliard euro na fundusz „natura i różnorodność biologiczna” w celu zapewnienia wzmocnienia programu LIFE,
· 1 miliard euro na „fundusz oceaniczny” wspierający zrównoważona gospodarkę morską,
· 1 miliard euro na transeuropejską sieć „zielonej infrastruktury”, zapewniającą funkcjonowanie korytarzy ekologicznych, zwiększających ochronę gatunków migrujących .