Przed nami najważniejszy moment dla rolników z całej Unii Europejskiej – już za kilka dni odbędzie się głosowanie w europarlamencie, w którym politycy zdecydują o kształcie wspólnej polityki rolnej UE (WPR) na najbliższe lata. Warto zdawać sobie sprawę, że będzie to decyzja o tym, na co przeznaczyć około 1/3 całego budżetu UE!
W tym ważnym momencie, organizacja Corporate Europe Observatory (CEO), zajmująca się monitorowaniem wpływu wielkich korporacji i ich grup nacisku na proces tworzenia polityk i prawa w UE, opublikowała raport „WPR vs Od pola do stołu: Czy przeznaczymy miliardy na zniszczenie czy na wsparcie bioróżnorodności, klimatu i rolników?” Z treścią raportu (w jęz. angielskim) można zapoznać się tutaj:
https://corporateeurope.org/sites/default/files/2020-10/CAP_Farm-to-Fork-Final_0.pdf
Autorzy raportu ujawniają, że w proces uchwalania nowej WPR zaangażowane są potężne grupy lobbingowe, takie jak grupa Copa-Cogeca, reprezentująca wielkie firmy związane z agrobiznesem. Wywierają one naciski na polityków, by zachować dotychczasowy status quo europejskiej polityki rolnej, gwarantującej ogromne wsparcie finansowe dla wielkich właścicieli ziemskich, przemysłowego rolnictwa czy koncernów chemicznych produkujących pestycydy i nawozy sztuczne, a w dużej mierze pomijającej niewielkich rolników produkujących żywność w sposób najmniej eksploatujący środowisko. Działania grup lobbingowych koncentrują się na podważeniu zapisów opracowanej niedawno strategii „Od pola do stołu” (ang. Farm to fork strategy), która wskazuje pilną potrzebę zmiany kierunku europejskiej polityki rolnej w stronę ekologicznej produkcji żywności i odpowiedniego dofinansowania indywidualnych rolników.
Każdy obywatel UE może włączyć się w dyskusję o kształcie WPR i zażądać od swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim oddania głosu za zachowaniem przyrodniczego bogactwa terenów rolniczych Europy, zaprzestania dofinansowywania niszczącego środowisko agrobiznesu i realnego wsparcia rolników, którzy chcą produkować zdrową żywność w sposób ekologicznie zrównoważony. Zachęcamy do przekazania swojej wiadomości politykom za pomocą platformy „Bądź moim głosem”, która zawiera instrukcję, jak w łatwy sposób można wyrazić swoje zdanie.