Woda w Puszczy Białowieskiej. Leśne oczka wodne, pojawiające się i zanikające strumienie, rzeki, sztuczne zbiorniki, torfowiska. Łęgi i olsy. Część z nich przekształcona lub zniszczona ręką człowieka, nie bez szkody dla organizmów i ekosystemów Puszczy.
Wierzymy, że jednak warto podjąć działania renaturyzacyjne i to, co zostało zaburzone, przekształcone, zmienione na niekorzyść – naprawić.
Wysiłki, by przywrócić puszczańskim rzekom dawną dzikość, a torfowiskom – wodę, trwają po obu stronach granicy. Chcemy, by wody gruntowe w Puszczy, od których tak wiele zależy, zostały przywrócone do stanu naturalnego. A wszystko po to, by Puszcza Białowieska trwała, by dziczała i się za-puszczała i nadal była jednym z najwspanialszych lasów w Europie.
W ramach Tygodnia Mokradeł z OTOP (2–8 lutego) będziemy opowiadać za pomocą infografik (i słów oczywiście!) o tym, jak zmieniano przez wieki układ i poziom wód w Puszczy, jakie organizmy są szczególnie zależne od puszczańskich wód, co udało się zrobić w ramach międzynarodowej współpracy i po co nam w ogóle woda w lesie.
Dzień 1. Jedna Puszcza. Dwa kraje. Wiele rzek