Woda w Puszczy Białowieskiej | Tydzień Mokradeł z OTOP - OTOP
Poranek nas Wisłą. Rzeka jest szeroka, ciemna. W oddali widać most z dwoma półokrągłymi przęsłami, który odbija się w lustrze rzeki.
Droga wodna E40 to ogromne straty finansowe | nowy raport
2 lutego 2022
Stado gęsi w locie
Zimowe Ptakoliczenie 2022 | wyniki
17 lutego 2022
Pokaż wszystkie
Woda w Puszczy Białowieskiej | Tydzień Mokradeł z OTOP
Las. Drzewa stojące w wodzie, część drzew jest powalonych, pokrytych mchem. W lewym dolnym rogu napis: Tydzień z wodą w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska, fot. Romuald Mikusek

Woda w Puszczy Białowieskiej. Leśne oczka wodne, pojawiające się i zanikające strumienie, rzeki, sztuczne zbiorniki, torfowiska. Łęgi i olsy. Część z nich przekształcona lub zniszczona ręką człowieka, nie bez szkody dla organizmów i ekosystemów Puszczy.
Wierzymy, że jednak warto podjąć działania renaturyzacyjne i to, co zostało zaburzone, przekształcone, zmienione na niekorzyść – naprawić.
Wysiłki, by przywrócić puszczańskim rzekom dawną dzikość, a torfowiskom – wodę, trwają po obu stronach granicy. Chcemy, by wody gruntowe w Puszczy, od których tak wiele zależy, zostały przywrócone do stanu naturalnego. A wszystko po to, by Puszcza Białowieska trwała, by dziczała i się za-puszczała i nadal była jednym z najwspanialszych lasów w Europie.
W ramach Tygodnia Mokradeł z OTOP (2–8 lutego) będziemy opowiadać za pomocą infografik (i słów oczywiście!) o tym, jak zmieniano przez wieki układ i poziom wód w Puszczy, jakie organizmy są szczególnie zależne od puszczańskich wód, co udało się zrobić w ramach międzynarodowej współpracy i po co nam w ogóle woda w lesie.
Infografika. W tle zdjęcie dwóch żubrów. Obrazek podzielony na trzy części. W górnej tekst: Puszcza Białowieska. Od tysięcy lat żyje, zmienia się i jest zmieniana. Jeden wielki organizm składający się z milionów innych organizmów, wpływających na siebie nawzajem. Bezcenny i jeden z ostatnich w Europie lasów pierwotnych, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W środkowej części tekst: Dwa Kraje. Po II wojnie Puszczę przedzieliła granica państw, wzmocniona w latach 80. płotem. Dziś płot zamieniany jest w potężny mur. To cios dla przyrody, granica nie do przebycia dla ssaków. Serce Puszczy zostanie przecięte i poranione ciężkim sprzętem budowlanym. Rana trudna do zabliźnienia. W dolnej części tekst: Wiele rzek. Narew, Narewka, Hwoźna, Leśna Prawa. Rzeki to bezcenny krwioobieg Puszczy. Woda, która wyznacza rytm życia puszczańskich organizmów.

Dzień 1. Jedna Puszcza. Dwa kraje. Wiele rzek

Zdjęcia z samego serca Puszczy udostępnił nam Adam Wajrak i Romuald Mikusek. Ogromnie za to dziękujemy!
Projekt „Białowieża – cracking the stalemate and restoring Europe’s last remaining lowland primeval forest” realizowany jest dzięki wsparciu The Endangered Landscapes Programme.
Wpłacam