Poranek nas Wisłą. Rzeka jest szeroka, ciemna. W oddali widać most z dwoma półokrągłymi przęsłami, który odbija się w lustrze rzeki.
Droga wodna E40 to ogromne straty finansowe | nowy raport
2 lutego 2022
Stado gęsi w locie
Zimowe Ptakoliczenie 2022 | wyniki
17 lutego 2022
Pokaż wszystkie
Woda w Puszczy Białowieskiej | Tydzień Mokradeł z OTOP
Las. Drzewa stojące w wodzie, część drzew jest powalonych, pokrytych mchem. W lewym dolnym rogu napis: Tydzień z wodą w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska, fot. Romuald Mikusek

Woda w Puszczy Białowieskiej. Leśne oczka wodne, pojawiające się i zanikające strumienie, rzeki, sztuczne zbiorniki, torfowiska. Łęgi i olsy. Część z nich przekształcona lub zniszczona ręką człowieka, nie bez szkody dla organizmów i ekosystemów Puszczy.
Wierzymy, że jednak warto podjąć działania renaturyzacyjne i to, co zostało zaburzone, przekształcone, zmienione na niekorzyść – naprawić.
Wysiłki, by przywrócić puszczańskim rzekom dawną dzikość, a torfowiskom – wodę, trwają po obu stronach granicy. Chcemy, by wody gruntowe w Puszczy, od których tak wiele zależy, zostały przywrócone do stanu naturalnego. A wszystko po to, by Puszcza Białowieska trwała, by dziczała i się za-puszczała i nadal była jednym z najwspanialszych lasów w Europie.
W ramach Tygodnia Mokradeł z OTOP (2–8 lutego) będziemy opowiadać za pomocą infografik (i słów oczywiście!) o tym, jak zmieniano przez wieki układ i poziom wód w Puszczy, jakie organizmy są szczególnie zależne od puszczańskich wód, co udało się zrobić w ramach międzynarodowej współpracy i po co nam w ogóle woda w lesie.
Infografika. W tle zdjęcie dwóch żubrów. Obrazek podzielony na trzy części. W górnej tekst: Puszcza Białowieska. Od tysięcy lat żyje, zmienia się i jest zmieniana. Jeden wielki organizm składający się z milionów innych organizmów, wpływających na siebie nawzajem. Bezcenny i jeden z ostatnich w Europie lasów pierwotnych, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W środkowej części tekst: Dwa Kraje. Po II wojnie Puszczę przedzieliła granica państw, wzmocniona w latach 80. płotem. Dziś płot zamieniany jest w potężny mur. To cios dla przyrody, granica nie do przebycia dla ssaków. Serce Puszczy zostanie przecięte i poranione ciężkim sprzętem budowlanym. Rana trudna do zabliźnienia. W dolnej części tekst: Wiele rzek. Narew, Narewka, Hwoźna, Leśna Prawa. Rzeki to bezcenny krwioobieg Puszczy. Woda, która wyznacza rytm życia puszczańskich organizmów.

Dzień 1. Jedna Puszcza. Dwa kraje. Wiele rzek

Zdjęcia z samego serca Puszczy udostępnił nam Adam Wajrak i Romuald Mikusek. Ogromnie za to dziękujemy!
Projekt „Białowieża – cracking the stalemate and restoring Europe’s last remaining lowland primeval forest” realizowany jest dzięki wsparciu The Endangered Landscapes Programme.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl