3 maja 2024 r. przypadł Unijny Dzień Długu Ekologicznego (ang. Overshoot Day). Z tej okazji 329 organizacji społecznych z całej Europy (w tym OTOP) zaapelowało do polityków Unii Europejskiej.
Kiedy w Polsce obchodziliśmy rocznicę ustanowienia Konstytucji 3-go Maja, w Unii Europejskiej przekroczona została granica długu ekologicznego. Dług ekologiczny i dzień, w którym przypada, mają nam uświadomić, jak bardzo zubożamy przyszłe pokolenia, żyjąc ponad możliwości odnawiania się zasobów planety, takich jak woda, gleba czy surowce kopalne. Gdyby w 2024 r. wszyscy ludzie żyli zgodnie z wzorcem konsumpcyjnym przeciętnego obywatela Unii Europejskiej, w sakli globu już 3 maja przekroczona zostałaby bezpieczna granica ich zużycia.
Unijny Dzień Długu Ekologicznego wykorzystały europejskie organizacje społeczne, by zwrócić uwagę polityków i polityczek na potrzebę nadania najwyższego priorytetu sprawom potrójnego kryzysu planetarnego, związanego ze zmianami klimatu, utratą różnorodności biologicznej i zanieczyszczeniami. W otwartym liście, pod którym podpisało się 329 organizacji, w tym OTOP, zaapelowano między innymi o:
Apel jest odpowiedzią na niekorzystne decyzje w zakresie ochrony przyrody i klimatu, jakie podejmowane są w ostatnich miesiącach w Brukselii (o niektórych z nich pisaliśmy tutaj).
Opublikowany został na nieco ponad miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na kształt jego kolejnego składu, będziemy mieli możliwość wpłynąć już 9 czerwca. Pamiętajmy przy tej okazji, że ptaki nie mają głosu, ale my tak. Włączenie się w proces decydowania o przyszłości UE może ułatwić TABELA WYNIKÓW PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO! Gorąca zachęcamy do zapoznania się z tym narzędziem.
List wraz z listą wszystkich sygnatariuszy znajduje się tutaj.