Od 1 lipca 2011 r. Polska przewodzi w Radzie Unii Europejskiej. Nasz kraj będzie odpowiedzialny za decyzje Unii Europejskiej przez pół roku. Będzie to bardzo ważny czas, gdyż ważyć się będą wtedy losy kluczowych unijnych polityk mających wpływ na ochronę bioróżnorodności.
Co to jest Rada Unii Europejskiej? Rada Unii Europejskiej jest jedną z 3 instytucji europejskich, obok Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Jej skład nie jest stały. W zależności od poruszanej tematyki, w posiedzeniu biorą udział ministrowie danego resortu. Wśród 10 konfiguracji Rady jest oczywiście Rada ds. Środowiska (ENVI) składająca się z ministrów środowiska państw członkowskich Unii. Przez drugie półrocze 2011 r. przewodniczy jej polski minister środowiska Andrzej Kraszewski. Rada jest głównym organem decyzyjnym Unii Europejskiej. Głównym zadaniem Rady jest przyjmowanie, wraz z Parlamentem, aktów prawa UE. Nie należy jej mylić z Radą Europejską czy Radą Europy, bo to zupełnie różne struktury.
Podczas polskiej prezydencji bardzo ważne miejsce zajmie debata nad kierunkami rozwoju nowej unijnej polityki środowiskowej po 2013 r., w tym:
- wypracowania konkretnych działań w kierunku osiągnięcia celów nowej unijnej Strategii na rzecz Różnorodności Biologicznej,
- reforma Wspólnej Polityki Rolnej,
- reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa,
- prace nad kształtem nowego budżetu Unii Europejskiej, w tym funduszy na rzecz ochrony przyrody.