Pleszka
Piotr Gryz
(pełny tekst artykułu ukaże się w najnowszym numerze kwartalnika „Ptaki”)
Pleszka jest pospolitym i powszechnie znanym ptakiem, często żyjącym w sąsiedztwie ludzi. Piękny śpiew samca zdradza jego obecność, a barwne upierzenie sprawia, że jest prawdziwą ozdobą parków, lasów i ogrodów. Najnowsze badania pokazują, jak niezwykły to gatunek.
Pleszka Phoenicurus phoenicurus nazywana też pleszką zwyczajną jest gatunkiem pospolitym i dobrze znanym wszystkim obserwatorom ptaków. Uwagę zwracają szczególnie barwne samce, których wierzch ciała jest popielatoszary, natomiast spód pomarańczoworudawy lub czerwonawy, podobnie jak ogon, w którym ponadto centralne sterówki są ciemne. Dodatkowymi ozdobami są czarna maska i gardło oraz białe czoło, przechodzące w tak samo ubarwiony pasek po bokach głowy. Samica jest znacznie mniej barwna niż samiec – brązowoszara z wierzchu i żółtopomarańczowa na spodzie ciała. Jej brązowawą głowę zdobi jedynie jaśniejszy pasek. Młode ptaki przypominają samicę, są jednak bardziej brązowe i mają delikatne cętkowanie na spodzie i wierzchu ciała. Obie płci osiągają podobne rozmiary, 13–14,5 cm, oraz masę ciała 11–23 g.
Na ogromnym obszarze swojego występowania pleszka tworzy dwa podgatunki. Nominatywna forma zamieszkuje tereny od północnej Mongolii i północno-wschodnich Chin, poprzez północny i wschodni Kazachstan, środkową Syberię, prawie całą Europę (wliczając Skandynawię i Wyspy Brytyjskie), po północno-wschodnią Afrykę. Zimuje najczęściej w pasie Sahelu i afrykańskich sawann od Senegambii, poprzez południowe Mali, Burkina Faso, północną Nigerię i Kamerun, Sudan, aż po Etiopię, Somalię i wschodnią Kenię. Samce drugiego podgatunku – pleszki białoskrzydłej P. p. samamisicus, są ciemniejsze z wierzchu, mają charakterystyczne białe pole na lotkach II rzędu (czym przypominają europejską formę pokrewnego gatunku – kopciuszka Phoenicurus ochruros). Pleszka białoskrzydła ma znacznie węższy zasięg, obejmujący obszar od południowej Macedonii i Bułgarii poprzez Turcję, znaczną część Kaukazu, po Iran, południowo-zachodni Turkmenistan oraz południowy Uzbekistan. Nielęgowe osobniki spotykane były w północno-wschodniej Afryce i w południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego (Collar i Christie 2018).
Na tak dużym obszarze pleszka zamieszkuje różnorodne środowiska. W środkowej Europie, w tym w Polsce, preferuje niezbyt gęste lasy oraz przypominające je parki, cmentarze i ogrody, a także obrzeża lasów i leśne polany. W północnej części areału – w Skandynawii – występuje w górskich lasach sosnowych, a w południowej i zachodniej Europie preferuje wrzosowiska i nieużytki z luźnymi zadrzewieniami, położone w sąsiedztwie strumieni i rowów melioracyjnych na otwartym, pagórkowatym terenie ze starymi kamiennymi murami i budynkami. W Rosji pleszkę spotyka się w lasach liściastych i mieszanych, rzadziej sosnowych, natomiast w północnej Afryce gnieździ się na terenach porośniętych przez dęby, jodły lub cedry, na wysokości 1500–2200 m. Na zimowiskach preferuje głównie półpustynne i stepowe tereny z ciernistymi zaroślami i zadrzewieniami, a także sawannę z akacjami, ogrody i czasami lasy (w Etiopii) do 2000 m n.p.m. Pleszka białoskrzydła zazwyczaj wybiera tereny położone niżej niż forma nominatywna.
Pożywienie pleszki stanowią głównie owady, których wypatruje zazwyczaj z eksponowanej gałęzi, a potem chwyta w locie lub zbiera z liści i ziemi. Czasami wzbogaca swą dietę roślinami (np. owocami czarnego bzu czy jarzębiny, osnówkami cisu, szyszkojagodami jałowca).
Okres lęgowy pleszki trwa od końca kwietnia do połowy lipca w zachodniej i środkowej Europie, a ptaki w tym czasie mogą wyprowadzić dwa lęgi. W południowej Europie okres lęgowy rozpoczyna się dwa tygodnie wcześniej, a na północy zasięgu (w Finlandii) znacznie później i trwa zaledwie miesiąc (od końca maja do końca czerwca). Gniazdo pleszki zakładają najczęściej w dziuplach i półdziuplach. Bardzo też lubią skrzynki lęgowe, które często znajdują się w parkach, ogrodach czy w pobliżu ludzkich osiedli. Terytorium pleszki zajmuje zwykle 0,1–1 ha. Ptaki składają 5–7 jaj barwy jasnoniebieskiej lub zielonkawoniebieskiej, czasami z drobnymi ciemnoczerwonymi plamkami. Wysiadują je 12–14 dni, po czym karmią pisklęta w gnieździe 12–15 dni i dodatkowo 10–14 dni poza nim (Collar i Christie 2018). Są częstą ofiarą pasożytnictwa kukułek i na niektórych obszarach, jak w Finlandii gdzie dotyczy to aż 20 proc. pleszek na jednym obszarze.
Największe zagrożenia dla młodych pleszek to deszczowa pogoda oraz domowe drapieżniki, szczególnie koty, które zagrażają i dorosłym ptakom. Z powodu tych czynników śmiertelność pleszek w pierwszym roku życia jest największa i wynosi aż 79 proc. Najstarszy znany osobnik przeżył 9 lat i 6 miesięcy. Pleszka nie jest zagrożona wyginięciem, a jej liczebność nawet wzrasta (BirdLife International 2016), co dotyczy także Polski. Krajowa populacja tego gatunku została oszacowana na 260–350 tys. par lęgowych, a w ciągu ostatnich lat odnotowano wzrost liczebności o średnio 7 proc. rocznie na terenie całego kraju (Chylarecki i in. 2018). Pleszka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, a monitoring tego gatunku prowadzi także OTOP w ramach Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych. Miejmy nadzieję, że wciąż będziemy mogli się cieszyć tym mało poznanym klejnotem polskich ogrodów.
Literatura:
BirdLife International 2016. Phoenicurus phoenicurus. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T22710055A87896555.
Bocheński Z., Bocheński Z.M. i Tomek T. 2012. A history of Polish birds. Institute of Systematics and Evolution of Animals. Polish Academy of Sciences. Kraków. pp. 121.