Sójka – Ptak Zimy 2015 - OTOP

Sójka

Wybiera się sójka za morze,
Ale wybrać się nie może.
„Trudno jest się rozstać z krajem,
A ja właśnie się rozstaję”.
Poleciała więc na kresy
Pozałatwiać interesy.(…)

Jan Brzechwa „Sójka”

Bohaterem wiersza Brzechwy jest kolorowy, pospolity ptak z rodziny krukowatych, którego często możemy obserwować jesienią, gdy uwija się nosząc żołędzie do swoich zimowych spiżarni.  Pierwszy człon z gatunkowej nazwy sójki Garrulus glandarius oznacza po łacinie gadatliwy, a drugi oznacza rodzący żołędzie. W rozumieniu dosłownym jest to więc gadatliwy ptak rodzący żołędzie.

Nazwa ta jest ściśle związana z dwoma charakterystycznymi cechami sójki:

  1. Z jej gadatliwością, czyli aktywnością wokalną. Ptak ten – już nieznacznie zaniepokojony – wydaje specyficzny wrzask „krzaach!”. Często głos ten jest dla innych ptaków w lesie sygnałem alarmowym i ostrzega je przed zbliżającym się drapieżnikiem – jastrzębiem lub kuną. Zgodnie z systematyką sójki, podobnie jak jej kuzyni: wrony i kawki, należy ona do ptaków śpiewających. Jej gardłowe głosy to nic innego jak najprawdziwszy śpiew. Ptaki te są również doskonałymi naśladowcami głosów innych ptaków – szpaka, jastrzębia, myszołowa i może zadziwić obserwatora odzywając się w ten sposób ze środka lasu. Cecha ta sprawiła, że w starożytnej Grecji trzymano młode sójki w domu, tak jak wielu z nas dziś trzyma papugę lub kanarka. Ptaki te uczono naśladownictwa innych głosów, w tym także mowy ludzkiej.
  2. Z gromadzeniem żołędzi. Tryb życia sójki zmienia się w ciągu roku. Wiosną i latem, w okresie lęgowym, ptaki te są skryte, a jesienią, kiedy nadchodzi czas gromadzenia zapasów i drzewa tracą liście, łatwiej je obserwować. Sójki potrafią gromadzić żołędzie w swoim wolu lub pod językiem i transportować je nawet na znaczne odległości, nawet na kilka kilometrów. Następnie umieszczają je w spiżarniach jako zapasy na zimę. Spiżarnie te umiejscowione są pod mchem, w szczelinach drzew, dziuplach itp. Jeśli sójka przetrwa zimę – bez problemu odnajduje swoje skrytki. Strategia sójek gromadzenia i przenoszenia owoców dębu, buku i leszczyny, zapewnia jednocześnie naturalną możliwość  rozsiewania i roznoszenia  nasion tych drzew nawet na znaczne odległości.

Wygląd i występowanie     

Sójka jest średniej wielkości ptakiem o masie ciała 150-175 g i długości 32-35 cm. Charakterystyczną cechą w jej upierzeniu są białe i niebieskie lusterka występujące na zewnętrznych pokrywach jej zaokrąglonych skrzydeł. Ciekawostką jest, że  błękitna barwa lusterka  nie jest wynikiem obecności  barwnika, ale efektem odpowiedniej struktury pióra, w których ma miejsce rozszczepienie wiązek światła i odbicie widma niebieskiego.
Cechą identyfikacyjną sójki jest jej charakterystyczny, lekko chybotliwy lot. Na otwartej przestrzeni lata powoli, z miękkim nierównomiernym uderzeniem skrzydeł przez co zdecydowanie lepiej i bezpieczniej czuje się w środowisku leśnym, gdzie porusza się szybko i zwinnie.

Samce i samice nie różnią się między sobą upierzeniem, ale osobniki młodociane można odróżnić po ilości czarnych prążków na pokrywach skrzydeł oraz węższych sterówkach niż u dorosłych. Literatura podaje, że sójki tworzą ok. 30 podgatunków. Zmienność ta ma związek z występowaniem geograficznym i przejawia się różnicami w kolorycie ciała i ubarwieniu głowy. Ptaki brytyjskie (podgatunki rufitergum, hibernicus) mają barwę ciemniejszą, rdzawą, na Kaukazie (krynicki), Bliskim Wschodzie (atricapillus) i w środkowej Afryce (cervicalis) sójki mają ciemię całe czarne a dziób grubszy od „naszych” sójek, w NE Rosji (brandtii) głowa jest rdzawobrązowa.

Sójki możemy spotkać odwiedzając prawie wszystkie typy lasów – iglaste, mieszane, a także parki miejskie, większe zadrzewienia śródpolne, ogródki, sady. Gatunek ten jest pospolity zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Zasięg jej występowania sięga na wschodzie aż do Azji – Japonii, południa Chin i Himalajów. Nie spotkamy jej w rejonach wysuniętych najdalej na północ i wschód naszego kontynentu, gdzie występuje jej kuzynka – sójka syberyjska Perisoreus infaustus.

Lęgi

Okres lęgowy sójek przypada na koniec kwietnia i maj i jest najpóźniejszy wśród wszystkich naszych ptaków krukowatych.  Budową gniazda i opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Gniazdo usytuowane jest najczęściej wśród koron drzew iglastych, w ciernistych krzewach, ale zdarza się, że również w szczelinach budynków. Samica składa 5-7 jaj, które wysiaduje 16-17 dni. Literatura opisuje sójcze rekordzistki, które potrafiły mieć nawet 10 jaj w gnieździe w jednym lęgu. Jaja składane są  w odstępach jednodniowych a wysiadywanie rozpoczyna się od złożenia pierwszego lub drugiego jaja. Wynika z tego asynchronizacja w kluciu się piskląt. Różnica wieku piskląt w gnieździe może wynosić nawet tydzień. Rodzice opiekują się potomstwem do momentu opuszczenia gniazda przez najmłodszego potomka. Efektem takiej strategii rodzicielskiej jest przeciągnięcie w czasie odchowu piskląt i uniemożliwia przystąpienia do drugiego lęgu. Jeśli jednak pierwszy lęg zostanie stracony, wówczas ptaki przystępują do kolejnego. W drugim lęgu samica składa już mniej jaj: 3-4. Kiedy sójki stracą podrośnięte pisklęta, wtedy nie powtarzają już lęgu.

W okresie lęgowym w pożywieniu sójek dominują  owady i inne bezkręgowce, drobne kręgowce – gryzonie, jaszczurki. Sójka nie gardzi również jajami i pisklętami małych ptaków. Zimą i jesienią jej menu stanowią głownie owoce drzew – żołędzie, buk, orzechy laskowe.

Młode sójki po opuszczeniu gniazda trzymają się w stadkach rodzinnych. Podloty sójcze wymagają jeszcze dokarmiania przez około 3 tygodnie po opuszczeniu gniazda. Rodzice sprawują nad nimi opiekę – ostrzegają przed niebezpieczeństwem lub – jeśli zajdzie konieczność – czynnie bronią swojego potomstwa.  Stan ten utrzymuje się do jesieni.

Podróże

W wierszu czytamy: „Wybiera się sójka za morze i wybrać się nie może”. W istocie sójki prowadzą osiadły tryb życia i nie odlatują za morze, a jedynie w srogie zimy mogą przemieszczać się na odległości kilkuset kilometrów. Niektóre populacje sójek z północy i wschodu Europy podejmują wędrówki na południową i południowo-wschodnią część kontynentu. Rejon ten stanowi dla nich „ciepłe kraje”. Również młode osobniki przemieszczają się na znaczne odległości (ok. 600 km) w poszukiwaniu własnych rewirów. Dorosłe ptaki prowadzą życie osiadłe śpiewając: „Kto chce zwiedzać obce kraje, niechaj zwiedza. Ja – zostaję”.

 

tekst: Bernadetta Wołczuk, OTOP

zdjęcie: Cezary Korkosz

 

Bibliografia:
1.    L.Svensson, K.Mullarney, D.Zetterstrom „Ptaki. Przewodnik Collinsa”, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2011.
2.    L.Jonsson „Ptaki Europy i Obszarów Śródziemnomorskich, MUZA SA, 1991.
3.    A.Kruszewicz „Ptaki Polski cz. 2”, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2006.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl