OTOP objął patronat nad wznowieniem znakomitej książki Włodzimierza Puchalskiego „Bezkrwawe łowy”, przygotowanym przez Ośrodek Rozwojowo – Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu.
„Bezkrwawe łowy” to pierwsza pozycja w tzw. Zielonej serii, prezentującej dorobek jednego z najwybitniejszych fotografów i filmowców przyrody w polskiej historii. Lasy Państwowe postanowiły przybliżyć ją współczesnemu odbiorcy, wydobywając wydawnictwa Włodzimierza Puchalskiego z przepastnych antykwariatów i zakurzonych bibliotecznych półek.
„Bezkrwawe łowy” to liczący 218 stron album fotograficzny stanowiący wierne odzwierciedlenie najpełniejszego, III wydania książki z roku 1954. Dokładnie odwzorowano pierwotny projekt graficzny okładki, autorstwa Antoniego Pucka, układ czarno-białych fotografii. Wydawnictwo nie jest jednak reprintem – zdjęcia w większości zostały zeskanowane z oryginalnych, głównie przedwojennych negatywów i nielicznych odbitek. Następnie zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji, po której odzyskały dawny blask. Oprócz fotografii album zawiera także oryginalne rysunki Haliny Gutsche-Siewierskiej.
Integralną częścią nowego wydawnictwa jest audioook zawierający wszystkie 22 opowiadania z „Bezkrwawych łowów”. W rolę Włodzimierza Puchalskiego wcielił się Włodzimierz Press, gajowego Bartka świetnie interpretuje Wiktor Zborowski, książkowy Wacek to Wit Apostolakis – Gluziński, natomiast narratorem na płycie jest Wojciech Gąssowski. Aby opowiadania jeszcze bardziej wciągnęły odbiorcę w atmosferę przyrodniczych plenerów tam, gdzie było to uzasadnione i możliwe wprowadzono dźwiękowe tła.
Podobnie jak twórcy nowej edycji „Bezkrwawych łowów” mamy nadzieję, że w swojej odświeżonej formie staną się one dla wielu współczesnych inspiracją do poznawania i odkrywania wspaniałego świata polskiej przyrody. W przygotowaniu znajduje się już kolejna pozycja z „Zielonej serii” – „Wyspa kormoranów”.
Książka z audiobookiem dostępna jest w internetowym sklepie ORWLP w Bedoniu
BEZKRWAWE ŁOWY – WŁODZIMIERZ PUCHALSKI
audiobook
wydanie: Lasy Państwowe
udzielenie praw do zdjęć i tekstów – Anna Puchalska – Żelewska
Zdjęcia z archiwum Muzeum Niepołomickiego
Cyfrowa rekonstrukcja skanów – Hubert Ogrodowczyk
Wyszukanie, skanowanie, przygotowanie do druku, skład oraz głosy natury, udźwiękowienie i reżyseria – Tomasz Ogrodowczyk
Wsparcie projektu – Jolanta Błasiak, Wawrzyniec Milewski