Organizacje pozarządowe zwróciły się do prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz premier Beaty Szydło z petycją w sprawie zmiany nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i przywrócenia realnej ochrony drzew.
W petycji wymieniono szkodliwe zmiany, jakie wprowadziła zmiana ustawy o ochronie przyrody, m.in.:
Zmiana ta powoduje, iż bez zezwolenia wycinane są duże, stare drzewa na terenach gmin, a dodatkowo wprowadzenie pomiaru obwodu na wysokości 130 cm nad ziemią uniemożliwia pomiar drzewa po wycince.
Przepis ten budzi bardzo duże kontrowersje, gdyż już doprowadził do masowych wycinek. W praktyce trudno jest udowodnić osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą na prywatnym terenie, że wycinka związana jest z ich działalnością gospodarczą, nawet gdy jest to dość ewidentne.
Szkodliwość tego przepisu polega na tym, iż gminy mogą dowolnie kształtować politykę związaną z wycinką drzew i zgodnie z przepisami maja możliwość dowolnego zwiększania obwodu drzew, ich wieku, ale także celu usunięcia. Nie daje się natomiast gminom możliwości zaostrzenia kryteriów liberalizujących wycinki.
Z przepisu jasno wynika, że jest on skierowany do podmiotów gospodarczych i osób planujących zabudowę terenów nieużytkowanych.
Organizacje pozarządowe wnioskują o zmianę nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. poprzez usunięcie szkodliwych zapisów. Zwracają się także z prośbą o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych przy uchwalaniu kolejnej nowelizacji ustawy, uwzględniających zarówno przedstawicieli samorządu lokalnego jak i organizacji społecznych.
Pod petycją podpisali się przedstawiciele organizacji i instytucji:
Fundacja alter eko, Fundacja Nasza ziemia, Klub Gaja, Związek Stowarzyszeń Praskich, Stowarzyszenie NIE kopalni odkrywkowej, Zero Waste Europe, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Uniwersytet Wrocławski, Stępnicka Organizacja Turystyczna Nie Tylko Dla Orłów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”, Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Fundacja Ja Wisła, Zw. Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich, Fundacja Ekorozwoju, Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze im. A. Czudka, Katedra Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, Fundacja Strefa Zieleni, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Stowarzyszenie Warszawa Obywatelska, Stowarzyszenie Ostra Zieleń, Stowarzyszenie Ochrony Drzew „miastoDrzew”