Zimowe Ptakoliczenie 2022 przeszło do historii. Okoliczności przyrody (wichury) oraz pandemia sprawiły, że ogólnodostępnych wydarzeń było zdecydowanie mniej w tym roku, za to znacznie więcej obserwacji indywidualnych. Miłośnicy i miłośniczki ptaków nie zniechęcają się tak łatwo! 771 osób odważnie wyruszyło, by obserwować i policzyć ptaki.
W ciągu 3 dni, od 28 do 30 stycznia 2022 naliczyliście 46 640 ptaków, które zaobserwowaliście w przydomowych ogrodach oraz ogródkach szkolnych i przedszkolnych, przy karmnikach, w parkach miejskich i parkach narodowych, na ulicach i obrzeżach miast, na wsiach, na polach, w lasach, nad rzekami, jeziorami i stawami. Wspaniała mozaika siedlisk ptasich.
A który gatunek wygrał? Powiemy Wam, że krzyżówki z naszego zimowoptakoliczeniowego zdjęcia, które mówiły „I tak wygramy”, w tym roku pomyliły się. Krótko mówiąc – Królowa Krzyżówka została zdetronizowana. Wielkimi wygranymi Zimowego Ptakoliczenia 2022 zostały gęsi tundrowe, a krzyżówki spadły na drugie miejsce. Zwycięska trójka prezentuje się tak:
Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce uplasowały się: łyska (2 532), bogatka (2 384), gołąb miejski (2 349), gawron (2 283), wróbel (1 804), śmieszka (1 661) i gęgawa (1 527).
Zestawienie pierwszej dwudziestki znajduje się poniżej. Debiutantami na tej liście są łabędź niemy i zięba. O ile obecność łabędzi nas nie dziwi i zdążyliśmy się przyzwyczaić do ich pozostawania na zimę, o tyle coraz liczniejsze zimujące zięby to spora zmiana.
Wśród rzadkich gatunków warto wymienić świstuna (4), pliszkę górską (1), hełmiatkę (1), berniklę białolicą (1) i kanadyjską (1), łabędzia krzykliwego (12) i bociana białego (1).
Dziękujemy wszystkim organizatorkom i organizatorom oraz obserwatorkom i obserwatorom wydarzeń za poświęcony czas, dzielenie się wiedzą oraz zachęcanie do obserwowania ptaków i przyrody.