Międzynarodowa federacja Ocean2012 opublikowała film ukazujący katastrofalne skutki, jakie dla ekosystemów morskich może mieć przełowienie.
Film w obrazowy sposób pokazuje, dlaczego gospodarka rybacka w obecnej postaci stanowi duże zagrożenie dla światowych zasobów mórz i oceanów. Chodzi nie tylko o zbyt wysokie limity połowów, nie pozwalające na odbudowanie najsilniej przetrzebionych populacji (np. tuńczyka błękitnopłetwego). Problem polega również na zabijaniu i wyrzucaniu wielu gatunków nie mających znaczenia gospodarczego czy na wykorzystywaniu ogromnych ilości mniej wartościowych gospodarczo gatunków dla potrzeb hodowli gatunków cenniejszych, np. łososi. Na całym świecie w sieciach rybackich giną również duże ilości ptaków morskich, przede wszystkim z grupy rurkonosych (m.in. albatrosy).
Film zachęca do wywierania wpływu na polityków, by podejmowali kroki niezbędne dla uratowania różnorodności biologicznej mórz i oceanów.
Członkiem federacji Ocean2012 jest BirdLife International, którego krajowym partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
Fot. William Murphy / BirdLife International