Niniejsza strategia wskazuje kierunki działań i zadania Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na lata 2022–2027.
Ich wykonanie umożliwi osiągnięcie większej efektywności w realizacji misji i celów statutowych Towarzystwa, zapewni dalszy rozwój organizacji, jej profesjonalizację oraz pełne wykorzystanie jej potencjału. Dokument powstał w wyniku partycypacyjnego procesu strategicznego, w który zaangażowani byli członkowie i członkinie, wolontariusze i wolontariuszki, pracownicy i pracowniczki oraz przedstawiciele i przedstawicielki Zarządu OTOP między kwietniem a listopadem 2021 roku.
Dokument zawiera także bardziej szczegółowe plany operacyjne na lata 2022–2024. Realizacja tych planów zostanie poddana ewaluacji pod koniec 2024 roku, a na podstawie płynących z niej wniosków opracowany zostanie plan operacyjny na kolejne trzy lata (2025–2027). Strategia będzie służyć jako podstawa do tworzenia rocznych planów działań organizacji, jak również będzie odniesieniem przy wyborze priorytetów w działaniu i podejmowaniu wszelkich decyzji strategicznych i bieżących. Niezwykle ważne jest, żebyśmy pracując nad realizacją poszczególnych celów, które sobie stawiamy, łączyli zasoby i starania całego zespołu OTOP, tworzyli jak największą synergię działań. Nasze wysiłki związane m.in. z ochroną czynną, badaniami i monitoringiem,
rzecznictwem, komunikacją, edukacją społeczną i mobilizacją, fundraisingiem osiągną pożądany efekt, tylko jeśli wszyscy w zespole będziemy współdziałali, dbali o dobry przepływ informacji oraz wzajemnie się wspierali.
Strategia nawiązuje bezpośrednio do Regionalnej i Globalnej Strategii BirdLife, jak również do Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, Konwencji na rzecz Różnorodności Biologicznej ONZ oraz Dekady przywracania ekosystemów UNEP/FAO.
Niniejsza strategia została przyjęta przez Zarząd OTOP 27/01/2022 roku.
Wizja OTOP
Człowiek żyje w równowadze z przyrodą, zachowując jej bogactwo.
Motto OTOP
Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej.
Misja OTOP
OTOP chroni ptaki i ich siedliska, przeciwdziała kryzysom różnorodności biologicznej i klimatycznemu oraz angażuje społeczeństwo w działania na rzecz przyrody.
Cały dokument znajdziesz TUTAJ
Poprzednią Strategię (na lata 2014-2020) znajdziesz TUTAJ