Budki lęgowe i dokarmianie - OTOP

Nasiona

Ptaki odwiedzające karmniki bardzo chętnie korzystają z nasion, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in.

  • sikory,
  • dzwoniec,
  • wróbel i mazurek,
  • kowalik,
  • czyż,
  • grubodziób,
  • trznadel 

Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki – proso to pokarm chętnie wybierany także przez wróble i mazurki.

Słonina

Dokarmiając ptaki słoniną koniecznie trzeba pamiętać, aby nie była ona solona (sól jest b. szkodliwa dla ptaków), a także by regularnie (maksymalnie co ok. 2 tygodnie, można częściej) ją wymieniać. Dokarmianie słoniną lepiej ograniczać lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków. Ze słoniny chętnie korzystają sikory, kowaliki i dzięcioły. Często jest zjadana także przez ptaki krukowate.  

 

Mieszanka tłuszczowo-nasienna

Mieszanka zawierająca tłuszcz (np. łój) oraz różne rodzaje nasion cieszy się coraz większą popularnością. Można ją przygotować samemu lub zakupić gotowy produkt. Kule tłuszczowe są odwiedzane przez szerokie grono gatunków, które wybierają z nich swoje ulubione składniki.

Orzechy

Niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe, są chętnie zjadane przez sikory i dzięcioły. 

Owoce

Z owoców wykładanych w miejscach dokarmiania najchętniej korzystają drozdy: kosy i kwiczoły (rzadziej pojawiają się inne gatunki, np. droździk czy śpiewak) Można dla nich wykładać kawałki jabłek czy krojone rodzynki.

Warzywa

Pokrojone w drobną kostkę gotowane warzywa to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza dla łabędzi. 

Co z chlebem?

Chleb może być podawany wyłącznie jako pokarm uzupełniający – w takich wypadkach powinien być pokrojony w drobną kostkę i absolutnie nie może być spleśniały. Nie może być go za dużo, ponieważ wtedy szybko się psuje i sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych. Sytuacje takie jak ta pokazana na zdjęciu absolutnie NIE POWINNY MIEĆ MIEJSCA! 

Należy również pamiętać, że ptaki, które będą żywić się tylko chlebem (dotyczy to szczególnie ptaków wodnych zimujących w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek) mogą w konsekwencji zapadać na poważne problemy układu pokarmowego.

 

Wpłacam