Kulik wielki potrzebuje natychmiastowej pomocy! - OTOP

Kulik wielki potrzebuje natychmiastowej pomocy!

Kulik wielki (Numenius arquata) jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Na początku lat 2000. stan jego krajowej populacji szacowany był na 650–700 par, a w latach 2013–2018 było to już tylko 120–250 par!

Ich liczba zmniejszyła się o 79%! Główną przyczyną spadku populacji jest skrajnie niski sukces lęgowy, wynikający z niszczenia gniazd w wyniku intensyfikacji prac agrotechnicznych na łąkach oraz silnej presji drapieżników.

Kulik wielki, fot. Waldemar Okupniczak

Wiemy, jak mu pomóc. 

Leszczyńska Grupa OTOP chroni wymierającą populację kulika wielkiego (Numenius arquata) w Dolinie Dąbroczni.

Dolina Dąbroczni w pobliżu Rawicza to jedna z ostatnich ostoi lęgowych kulika wielkiego w zachodniej Polsce! Lęgi kulików w tym miejscu były już stwierdzane od lat 80-tych XX wieku.

Dramatyczna sytuacja kulika wielkiego na terenie całego kraju skłoniła członków Leszczyńskiej Grupy OTOP do szczegółowego zbadania w 2023 roku stanu populacji tego gatunku w Dolinie Dąbroczni w okolicach Rawicza, skąd w ostatnich latach pochodziły jedynie pojedyncze obserwacje ptaków w sezonie lęgowym. Wynik monitoringu z jednej strony pozytywnie zaskoczył liczbą stwierdzonych 3 par lęgowych, pokazując jednocześnie jak trudno tym ptakom osiągnąć sukces lęgowy, ponieważ dwa z trzech zlokalizowanych gniazd nie przetrwały.

Gniazdo kulika wielkiego, fot. Waldemar Okupniczak

Aby chronić wymierającą populację kulika za konieczne uznano wdrożenie realizowanego w innych ostojach tego gatunku odpowiedniego, długofalowego programu ochrony czynnej. Polega on na wyszukiwaniu gniazd, zbieraniu jaj do inkubacji i odchowie młodych ptaków do momentu osiągnięcia przez nie umiejętności latania, a następnie ich wypuszczeniu w celu podtrzymania i odbudowy populacji. A wszystko to za zgodą i pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Woliera, fot. Waldemar Okupniczak

Działania te wymagają ogromnego zaangażowania niesamowitych wolontariuszy — członków Leszczyńskiej Grupy OTOP, działających we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra„.

Aby chronić kulika niezbędne są również środki finansowe, które pozwolą na: pokrycie kosztów wyszukiwania gniazd, transportu jaj, ich inkubacji, a także wymagającego specjalistycznej wiedzy odchowu młodych i opieki weterynaryjnej nad nimi.

Pomóż nam działać dalej. Wpłać darowiznę i chroń kulika wielkiego z nami!

Pieniądze z darowizn wykorzystamy na:

 

  • edukację właścicieli łąk i pól, które kuliki wielkie wybiorą jako rewiry lęgowe, poprzez przekazywanie niezbędnych informacji i doręczanie opracowanych ulotek,
  • oznaczanie tabliczkami miejsc, w których założone zostały lęgi, w celu ochrony przed zniszczeniem w wyniku prac agrotechnicznych,
  • zakup kompletnych siatek (pastuchów) elektrycznych umożliwiających zabezpieczenie gniazd przed drapieżnikami naziemnymi,
  • pokrycie kosztów związanych z inkubacją jaj oraz odchowem piskląt aż do momentu osiągnięcia lotności,
  • zwrot kosztów ponoszonych przez wolontariuszy w związku z pracami terenowymi,
  • koszty obsługi biurowo-księgowej.

Serdecznie dziękujemy! Z Tobą możemy znacznie więcej!

 

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, więc Twoją darowiznę możesz odliczyć od podatku. Dla osób fizycznych to 6% dochodu, a dla firm – 10% dochodu.

Jeśli darczyńca jest osobą fizyczną lub prowadzi własną działalność gospodarczą:

Darczyńca będący osobą fizyczną może od dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania odliczyć wartość darowizny, nieprzekraczającą 6% dochodu w roku podatkowym. Osoby rozliczające się z fiskusem według stałej, liniowej stawki PIT-19% nie mogą skorzystać z odliczenia od podatku z tytułu przekazanej darowizny.

Jeśli darczyńca jest osobą prawną:

Darczyńca będący osobą prawną może od dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania odliczyć wartość darowizny, nieprzekraczającą 10% dochodu w roku podatkowym.

Na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 18 listopada 2004 roku (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) nałożono na podatników korzystających z odliczenia z tytułu przekazanych darowizn obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym kwoty przekazanej darowizny, kwoty odliczonej darowizny oraz danych identyfikacyjnych obdarowanego (m.in. jego nazwy, adresu i NIP-u).

Wpłacam