Wspólna Polityka Rolna - OTOP

Nowa Wspólna Polityka Rolna musi przynosić korzyści społeczeństwu

W drugiej połowie roku, po zakończeniu dyskusji na temat propozycji Komisji na temat przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej po roku 2013, spodziewana jest propozycja regulacji prawnych. Polska prezydencja będzie tu prowadziła pierwszy etap negocjacji i dyskusji. Uważamy, że niezbędne jest znaczące przeorientowanie WPR na dostarczenie dóbr publicznych i uznanie wpływu rolnictwa na środowisko. Jeśli te kwestie nie zostaną wzięte pod uwagę, WPR nie będzie w stanie obronić się przed krytyką społeczeństwa w publicznej dyskusji. Potrzebujemy polityki rolnej, która z jednej strony zachęci więcej rolników do bardziej przyjaznych środowisku praktyk rolniczych, a z drugiej będzie wspierać te rodzaje działalności rolniczej, które istotnie przyczyniają się do poprawy środowiska. Dotyczy to rolników z gospodarstw znajdujących się na obszarach przyrodniczo cennych (HNV) czy w ostojach Natura 2000 oraz rolników ekologicznych, którzy spełniając określone wymogi, dostarczają konkretne dobra publiczne. Ponadto WPR musi nagradzać rolników, którzy wykraczają w swoich działaniach dla dobra środowiska poza podstawowe dobre praktyki rolnicze – poprzez wskazanie ram dla dobrze zaplanowanych i dobrze finansowanych programów rolnośrodowiskowych i innych działań.

Polska prezydencja będzie odgrywała kluczową rolę w zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych stron, na które WPR ma wpływ, w dyskusję o jej przyszłym kształcie. Należą do nich organizacje pozarządowe działające na rzecz środowiska, podatnicy, konsumenci, rolnicy z krajów rozwijających się oraz mniej zamożnych regionów UE oraz wiele innych podmiotów. Wielkość budżetu WPR, a także fakt, że blisko połowa powierzchni UE to obszary rolnicze, oznacza, że dyskusja ta musi wykroczyć poza stricte rolnicze grono.

Polska prezydencja musi:

  • Wzmocnić propozycję Komisji i zapewnić, że będzie ona zawierała:
    • konkretne podstawy Zasad Wzajemnej Zgodności,
    • obowiązkowy na poziomie każdego gospodarstwa tzw. „zielony komponent” w ramach I filaru,
    • dodatkowe płatności w ramach I filaru do rolniczych obszarów przyrodniczo cennych (HNV), Natura 2000 i rolnictwa ekologicznego,
    • dobrze ukierunkowany i dofinansowany II filar.
  • Zagwarantować, że Rada ds. Środowiska w pełni zaangażuje się w dyskusję nad polityką WPR oraz, że w dyskusji tej zostaną wysłuchane i wzięte pod uwagę opinie społeczeństwa.

Zobacz więcej:

BirdLife briefing on Common Agricultural Policy reform (ang.)

Rolnictwo Przyjazne Przyrodzie.

Wpłacam