Obchody Europejskich Dni Ptaków już za nami! Koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków 16. akcja weekendowych liczeń zmotywowała do wyjścia w teren 3.300 osób, czyli prawie o 30% więcej niż w ubiegłym roku. Uczestnicy zaobserwowali w sumie 143.084 osobników spośród blisko 150 gatunków ptaków.
Tak duża liczba ochotników liczących ptaki dała nam ogromną ilość danych związanych z jesiennymi migracjami ptaków. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w EDP osobom, organizatorom i przewodnikom, którzy poprowadzili aż 129 wycieczek oraz uczestnikom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć.
Najliczniejsze gatunki
Podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej spotykanym podczas EDP gatunkiem był szpak – z wynikiem 23.447 osobników. W pierwszej piątce najpopularniejszych gatunków znalazła się również czajka oraz żuraw, które awansowały z zajmowanego w 2009 roku czwartego i piątego miejsca na drugie i trzecie. Początek października to okres intensywnego przelotu kaczek i gęsi, których najliczniejszymi przedstawicielami okazali się kolejno: kaczka krzyżówka, gęgawa, gęś zbożowa oraz gęś białoczelna. Zięba, ptasi patron tegorocznych EDP, uplasowała się na 16. pozycji z wynikiem 3.036 obserwacji. Niespodziankę sprawił natomiast wróbel, który w ubiegłym roku był drugim najliczniejszym gatunkiem, a w tym roku znalazł się daleko poza pierwszą dziesiątką.
Lista 10 najliczniejszych gatunków:
- szpak 29494
- czajka 21948
- żuraw 14852
- krzyżówka 14298
- gęś zbożowa 11816
- gęś gęgawa 9148
- gęś białoczelna 6749
- śmieszka 6510
- łyska 6507
- kormoran 3934
Ciekawostki
Tegoroczne ornitologiczne ciekawostki były reprezentowane głównie przez ptaki wodne, takie jak bernikla białolica (28 osobników zaobserwowano w Prusewie i 4 w rezerwacie Beka – obie lokalizacje na Pomorzu), hełmiatka (1 na stawach Bugaj w ostoi ptaków Dolina Dolnej Skawy) i podgorzałka (2 na stawach Bugaj i 1 na stawach Spytkowice w tej samej ostoi). Do najciekawszych spotkań należy też zaliczyć obserwację na nadbużańskich łąkach jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce – orzełka oraz najmniejszego z europejskich sokołów – drzemlika (na Podlasiu oraz na Mazowszu). W rezerwacie Beka obserwowano także płatkonoga szydłodziobego, którego w Polsce można spotkać min. na wybrzeżu podczas sezonowych migracji.
EDP w Europie
Organizacje zrzeszone w BirdLife International od Portugalii po Turcję i od Malty po Szwecję zorganizowały z okazji EDP aż 1.065 lokalnych imprez. Podczas dwóch dni na wspólne liczenie wybrało się ponad 58 tysięcy osób z 34 krajów! Łącznie zaobserwowano 2.731.155 ptaków, a najliczniej występującymi gatunkami w skali Europy były szpak, krzyżówka oraz łyska. Prawdziwym zaskoczeniem dla ornitologów okazała się czarnogórska informacja o 34 flamingach widzianych na przelotach, podczas gdy w ciągu ostatnich 115 lat w kraju tym obserwowano maksymalnie 6 osobników w skali roku!