Poszukujemy specjalisty ds. komunikacji internetowej i marketingu
1 grudnia 2014
Nowy newsletter nr 4 “Wodniczka i Biomasa” już dostępny
4 grudnia 2014
Pokaż wszystkie
Zapraszamy gości do karmnika

Późna jesień to najlepszy moment, żeby zacząć dokarmianie ptaków. Niedługo mogą zacząć się opady śniegu i ptakom będzie trudniej samodzielnie zdobywać pożywienie, a zimą ich zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż przez pozostałą część roku. Pamiętajmy jednak, że jeśli już przyzwyczaimy ptaki do naszej stołówki, powinniśmy dbać o stałą dostępność pokarmu, szczególnie w czasie silnych mrozów i dużych opadów śniegu.

Na początku wyłóżmy niewielką ilość pożywienia, ponieważ przed nadejściem mrozu i opadów śniegu ptaki są w stanie same znaleźć wystarczająco dużo odpowiedniego pokarmu naturalnego lub przemieszczają się w jego poszukiwaniu na większe odległości. Późnojesienne dokarmianie ma na celu przede wszystkim zaznajomienie ptaków z miejscem, gdzie będą mogły liczyć na pomoc w trudniejszym dla nich okresie zimowym. Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, aby stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach.

Postarajmy się dostarczyć ptakom pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia, a więc uwzględniający wymagania poszczególnych gatunków. Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwoniec, wróbel i mazurek, kowalik, czyż, grubodziób i trznadel. Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Prosem chętnie częstują się także wróble i mazurki.

Kupując karmę dla ptaków wspierasz OTOP

OTOP wspólnie z firmą P.H. SIM Sławomir Herman opracował skład dwóch mieszanek nasiennych, złożonych z nasion najczęściej i najchętniej zjadanych przez karmnikowych gości. Zakup tej karmy oraz słonecznika wspiera realizację statutowych celów Towarzystwa. W ten sposób pomagając ptakom przebywającym w obrębie ludzkich zabudowań można pomóc także prowadzić działania na rzecz innych gatunków oraz miejsc, w których występują. Zakupu można dokonać pod adresem: www.nasiona24h.sklepna5.pl

Sikory, kowaliki i dzięcioły, a także ptaki krukowate chętnie skorzystają ze słoniny. Dokarmiając ptaki słoniną pamiętajmy, aby nie była ona solona (sól jest b. szkodliwa dla ptaków), a także by regularnie, co ok. 2 tygodnie, wymieniać ją na świeżą. Dokarmianie słoniną lepiej ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków. Sikory i dzięcioły lubią również niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe. Pokrojone jabłka lub rodzynki będą przysmakiem dla drozdów: kosa i kwiczoła. Gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzi.

Pamiętajmy, że chleb może być podawany wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę i nie może być mokry ani spleśniały. Nie wykładajmy go za dużo, ponieważ szybko się psuje i sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych. Ptaki, które będą żywić się tylko chlebem – szczególnie ptaki wodne zimujące w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek – mogą w konsekwencji zapadać na poważne problemy układu pokarmowego, które zmniejszają odporność ptaka na choroby.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl