Europejskie Dni Ptaków 2019 - OTOP
“Zielona przestrzeń wokół szkoły miejscem edukacji” – warsztaty dla nauczycieli
19 sierpnia 2019
Wyniki konkursu MPPL
27 września 2019
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2019

Słonka, fot. Cezary Korkosz

Europejskie Dni Ptaków – 4-6 października 2019

W pierwszy weekend października po raz 26. obserwatorzy ptaków z Europy i Azji Centralnej wyruszą na wycieczki i wyprawy, aby obserwować jesienne migracje ptaków i rozmawiać o zagrożeniach, jakie czyhają na ptaki w trakcie ich wędrówek.

W Polsce obchody tego niezwykłego wydarzenia koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Z tej okazji zapraszamy na wycieczki z naszymi przewodnikami-wolontariuszami, którzy pokażą wszystkim chętnym ptasi świat, opowiedzą o fenomenie corocznych ptasich przelotów i podzielą się swoją wiedzą o napotkanych gatunkach.

Włączcie się w obchody Europejskich Dni Ptaków! Zorganizujcie wycieczkę dla społeczności lokalnych, przyjaciół, rodziny. To wspaniała okazja, aby wspólnie wyruszyć w teren i zarazić innych pasją obserwowania ptaków. A może macie inne sposoby na wspólne świętowanie EDP? Rajd, prelekcja, pokaz zdjęć, a może ptasie zabawy dla dzieci z podwórka? Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły.

Jak co roku zachęcamy nauczycieli do zorganizowania wycieczek dla grup przedszkolnych i klas szkolnych. Przygotujcie ptasią wyprawę i pokażcie uczniom, jak wspaniały jest ptasi świat wokół nas.

Wszystkie informacje na temat organizowanych wydarzeń można znaleźć na stronie:

https://otop.org.pl/wlacz-sie/europejskie-dni-ptakow/

Przewodnicy wycieczek otrzymają dostęp do materiałów, które wesprą ich merytorycznie i praktycznie. Tradycyjnie, dwudziestu pierwszych przewodników otrzyma od nas ptasie przypinki.

Ptakiem patronującym Europejskim Dniom Ptaków w Polsce jest słonka Scolopax rusticola.

To jeden z gatunków tzw. pechowej trzynastki  ptaków, na które zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wciąż można polować, pomimo zmniejszającej się liczebności tego gatunku, szacowanej obecnie w Polsce na ok. 10-30 tysięcy par. Zaprzestanie polowań na słonki może odwrócić ten niekorzystny trend.
Słonka jest ptakiem zamieszkującym lasy, zwłaszcza te podmokłe. Jednak w czasie jesiennych lub wiosennych przelotów słonki można także zobaczyć w miastach czy w parkach.
Wśród przyczyn, wpływających na zmniejszenie się liczebności słonki, wymieniana jest przede wszystkim utrata siedlisk, spowodowana osuszaniem podmokłych terenów leśnych, drapieżnictwo i polowania.

 

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów” współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Wpłacam