“Zielona przestrzeń wokół szkoły miejscem edukacji” – warsztaty dla nauczycieli
19 sierpnia 2019
Wyniki konkursu MPPL
27 września 2019
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2019

Słonka, fot. Cezary Korkosz

Europejskie Dni Ptaków – 4-6 października 2019

W pierwszy weekend października po raz 26. obserwatorzy ptaków z Europy i Azji Centralnej wyruszą na wycieczki i wyprawy, aby obserwować jesienne migracje ptaków i rozmawiać o zagrożeniach, jakie czyhają na ptaki w trakcie ich wędrówek.

W Polsce obchody tego niezwykłego wydarzenia koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Z tej okazji zapraszamy na wycieczki z naszymi przewodnikami-wolontariuszami, którzy pokażą wszystkim chętnym ptasi świat, opowiedzą o fenomenie corocznych ptasich przelotów i podzielą się swoją wiedzą o napotkanych gatunkach.

Włączcie się w obchody Europejskich Dni Ptaków! Zorganizujcie wycieczkę dla społeczności lokalnych, przyjaciół, rodziny. To wspaniała okazja, aby wspólnie wyruszyć w teren i zarazić innych pasją obserwowania ptaków. A może macie inne sposoby na wspólne świętowanie EDP? Rajd, prelekcja, pokaz zdjęć, a może ptasie zabawy dla dzieci z podwórka? Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły.

Jak co roku zachęcamy nauczycieli do zorganizowania wycieczek dla grup przedszkolnych i klas szkolnych. Przygotujcie ptasią wyprawę i pokażcie uczniom, jak wspaniały jest ptasi świat wokół nas.

Wszystkie informacje na temat organizowanych wydarzeń można znaleźć na stronie:

https://otop.org.pl/wlacz-sie/europejskie-dni-ptakow/

Przewodnicy wycieczek otrzymają dostęp do materiałów, które wesprą ich merytorycznie i praktycznie. Tradycyjnie, dwudziestu pierwszych przewodników otrzyma od nas ptasie przypinki.

Ptakiem patronującym Europejskim Dniom Ptaków w Polsce jest słonka Scolopax rusticola.

To jeden z gatunków tzw. pechowej trzynastki  ptaków, na które zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wciąż można polować, pomimo zmniejszającej się liczebności tego gatunku, szacowanej obecnie w Polsce na ok. 10-30 tysięcy par. Zaprzestanie polowań na słonki może odwrócić ten niekorzystny trend.
Słonka jest ptakiem zamieszkującym lasy, zwłaszcza te podmokłe. Jednak w czasie jesiennych lub wiosennych przelotów słonki można także zobaczyć w miastach czy w parkach.
Wśród przyczyn, wpływających na zmniejszenie się liczebności słonki, wymieniana jest przede wszystkim utrata siedlisk, spowodowana osuszaniem podmokłych terenów leśnych, drapieżnictwo i polowania.

 

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów” współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl