Pustułka (Falco tinnunculus) jest najliczniejszym gatunkiem z rodziny sokołowatych gniazdującym w Polsce. Jest objęta ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. Żywi się głównie gryzoniami, ale również małymi ptakami, płazami, gadami oraz bezkręgowcami. Związana jest z krajobrazem rolniczym oraz miastami. Z tymi ostatnimi – coraz częściej.
Krajową populację pustułki szacuje się na 4 400 – 5 400 par lęgowych. Dlatego niech Was nie zwiedzie słowo „najliczniejszy” – dla porównania, np. najliczniejsza sowa w naszym kraju – puszczyk, gniazduje w liczbie 65 000-75 000 par lęgowych. Pustułka w największej liczbie gniazduje w południowo-wschodniej Polsce oraz w dużych miastach. Unika dużych kompleksów leśnych, stąd jest gatunkiem bardzo nielicznym w rejonie pojezierzy o wysokiej lesistości, gdzie występuje wyspowo, na terenie większych miejscowości.
W połowie ubiegłego wieku liczebność pustułki silnie spadła. Powodem tego spadku były polowania oraz chemizacja rolnictwa – m.in. stosowanie DDT. Pomimo lokalnych wzrostów liczebności po 1980 roku, sytuacja pustułki w krajobrazie rolniczym nadal była dramatyczna i nawet odnotowywany w tym czasie wzrost liczebności w miastach nie zrekompensował tych strat.
Na zmniejszenie liczebności gatunku miały wpływ zmiany w rolnictwie, które spowodowały zubożenie bazy pokarmowej pustułki, a także ograniczenie miejsc lęgowych, co ma związek ze spadkiem liczebności ptaków krukowatych, z których gniazd pustułki korzystały. Spadek liczebności wrony siwej w krajobrazie rolniczym (poza dolinami rzecznymi) czy spadek liczebności populacji gawrona o prawie 60% w ciągu ostatnich 20 lat mógł istotnie wpłynąć na liczebność pustułki.
Dobrą i skuteczną praktyką jest udostępnianie większej liczby miejsc gniazdowania poprzez wieszanie skrzynek lęgowych dla pustułki, zarówno w mieście jak i na terenach rolniczych, co pokazał projekt ochrony pustułki i działania m.in. Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”.
Pustułka, po spadku liczebności w latach 2010-2015, odbudowała swoją populację a trend jest określany jako stabilny.
Nadal zbierane są dane o lęgach pustułek (pisaliśmy o tym TUTAJ). Jeśli znasz miejsce, w którym gniazdują, koniecznie przekaż informację zespołowi badającemu ten gatunek poprzez maila gniazda@pustulki.pl. W obserwacji pomoże Ci krótki list informacyjny od zespołu pustulki.pl. Przedsięwzięcie ma na celu rozpoznanie rozmieszczenia, liczebności oraz preferencji biotopowych pustułek. Takie rozeznanie pozwoli znacznie lepiej je chronić ten gatunek i jego miejsca lęgowe. Więcej informacji oraz mapę zgłoszonych gniazd znajdziesz na stronie pustulki.pl
Jeśli znajdziemy pustułkę – młodą czy dorosłą na ziemi, musimy ocenić sytuację:
1.Czy ptak jest ranny?
a. Tak – idź do punktu 9.
b. Nie – idź do punktu 2.
2. Czy ptak jest osowiały?
a. Tak – idź do punktu 7.
b. Nie – idź do punktu 3.
3. Jakie jest stadium rozwoju ptaka?
a. Pisklę (ma puch) – idź do punktu 4.
b. Młody (widoczne tylko resztki puchu) – idź do punktu 6.
c. Dorosły – idź do punktu 7.
4. Czy widzisz gniazdo, z którego pisklę mogło wypaść? Może ono być we wnęce budynku, gnieździe wrony, budce lęgowej czy donicy na balkonie. Zazwyczaj te miejsca są wyraźnie obielone przez odchody.
a. Tak – idź do punktu 5.
b. Nie – idź do punktu 9.
5. Należy pisklę umieścić w tym gnieździe. Jeśli nie masz możliwości zrobić tego samodzielnie, bo miejsce jest niedostępne, należy poprosić, np. straż pożarną o pomoc. Nikt lepiej nie zaopiekuje się pisklęciem niż jego rodzice, dlatego trzeba zrobić wszystko, co się da, aby wróciło do gniazda. Jeśli to się uda – brawo! Pustułka uratowana!
6. Jest to młody osobnik uczący się latać, będący jeszcze pod opieką rodziców, którzy jeszcze go karmią. Jeśli znalazł się na ziemi, umieść go jak najwyżej się da – np. na parapecie. Nikt lepiej nie przygotuje go do dorosłości niż rodzice. Jeśli jest na parapecie – nie rób nic. Brawo, pustułka uratowana!
7. Czy pustułka mogła uderzyć w szybę lub inną transparentną powierzchnię?
a. Tak – idź do punktu 8.
b. Nie – idź do punktu 9.
8. Należy zapewnić warunki 3xC: ciemno, cicho i ciepło. Umieść ptaka w kartonie, w którym uprzednio trzeba zrobić dziurki umożliwiające przepływ powietrza. Karton zamknij i umieść w spokojnym miejscu – ważne jest ograniczenie bodźców. Nie dawaj jeść ani pić! Nie zaglądaj. Po 1-2h spróbuj wypuścić ptaka. Jeśli nie poleci, przejdź do punktu 9.
9. Potrzebna pomoc specjalisty. Jeśli jest to możliwe/konieczne, zabezpiecz rany (pierwsza pomoc). Pustułkę umieść w zamykanym kartonie, w którym uprzednio trzeba zrobić dziurki umożliwiające przepływ powietrza. Skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji ptaków (wykaz ośrodków) lub np. Strażą Miejską, wydziałem w gminie zajmującym się ochroną przyrody, ponieważ to w obowiązku każdej gminy jest pomoc rannym zwierzętom, w tym transport do najbliższego ośrodka rehabilitacji lub weterynarza, z którym gmina ma podpisaną umowę. Jeśli transport będzie tego samego dnia – ptaka niczym nie karm.
Infografika Pustułki [PDF], [PNG]
Fatima Hayatli, OTOP
Mariusz Grzeniewski, Pruszkowska Grupa OTOP, zespół pustulki.pl
Katarzyna Łochowska, Ptasi Azyl przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym