Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Sękówką - OTOP
Nagroda EuroNatur 2023: Sygnał wsparcia dla ochrony rzek w Polsce
31 października 2023
Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Leśną
2 listopada 2023
Pokaż wszystkie
Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Sękówką

W czwartek 20 lipca 2023 zaprosiliśmy mieszkańców okolic na BioBlitz hydromorfologiczny nad rzeką Sękówką. Spotkaliśmy się pod Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sękowej, żeby stąd wyruszyć nad rzekę.

Staraliśmy się wspólnie popatrzeć na Sękówkę okiem badacza. Przyglądaliśmy się budowie koryta, skarp, typie nurtu, roślinności w rzece oraz na brzegach. Szukaliśmy śladów przekształceń wprowadzonych przez człowieka. Każdy uczestnik miał okazję wypełnić formularz używając metody oceny Hydromorfologicznego Indeksu Rzecznego, używaną przez instytucje państwowe i naukowców podczas monitoringu stanu wód. Wspólnie zastanawialiśmy się też czy można odwrócić negatywne zmiany, które już zaszły nad rzeką. Czy jesteśmy w stanie przywrócić naturalność, a jeśli nie to jak działać w przyszłości, żeby zachować naturalny charakter rzeki?

Fot. Alicja Pawelec

Rzeka pokazała nam swój piękny charakter oraz budowę. W dnie znajdowaliśmy kamienie oraz głazy, nie zabrakło też cennego dla ryb łososiowatych żwiru. Na brzegach obserwowaliśmy podcięcia brzegowe oraz odsypy świadczące o prawidłowo zachodzących procesach fluwialnych (związanych z płynącą wodą). Układ bystrze-ploso, tak często zaburzony na przekształconych rzekach, tutaj pokazał swoje wspaniałe oblicze. Nie bez powodu Sękówka znajduje się w obszarze Natura 2000 jako rzeka cenna dla ryb łososiowatych. Szkoda tylko, że bariery, w tym już pierwsza, czyli stopień wodny we Włocławku na Wiśle, odcinają możliwość migracji łososia i troci wędrownej.

Fot. Alicja Pawelec

Jednocześnie przyglądaliśmy się naszej relacji z rzeką. Czy rzeka jest nam bliska, jakie cechy decydują o tym czy chętnie spędzamy nad nią czas? Czy mamy wspomnienia związane z Sękówką lub w ogóle z rzekami? Liczymy na to, że w przyszłości uczestnicy chętniej zwrócą uwagę na rzeki w ich najbliższym otoczeniu.

Fot. Alicja Pawelec

Następnego dnia zaplanowaliśmy wydarzenie skierowane przede wszystkim do dzieci.

Tym razem spotkaliśmy się na otwarciu Parku historycznego i sensorycznego nad Sękówką. Do Parku przybyły osoby z całego powiatu, a także goście zagranicznych w ramach programu rozwoju turystyki transgranicznej.

W urokliwej części Parku niedaleko samej rzeki rozstawiliśmy nasze rzeczne gry i zabawy dla dzieci. Oprócz prac plastycznych można było uczestniczyć w prawdziwym maratonie biegania po parku. Gra w Ślimaka, polegająca na odnajdywaniu pytań sprytnie ukrytych w parku, a następnie odpowiadanie na nie poszerza wiedzę dzieci o świecie wody, zachęca do refleksji i ćwiczy pracę w grupach. Zwycięzcami zawsze są wszystkie dzieci, jednak to skuteczny podział sił i zaangażowania pomiędzy każdego uczestnika zespołu stanowi o szybkim wykonaniu zadania.

Fot. Marek Elas

Nie mogło zabraknąć składania życzeń Sękówce. Zajęliśmy się wymyślaniem tego co chcielibyśmy życzyć rzece, a następnie dzieci razem z opiekunami wymalowały te życzenia na specjalnie przygotowanych niebieskich tablicach.

Fot. Marek Elas

BioBblitz hydromorfologiczny został zrealizowany w ramach projektu „Rzeka nie jest rzeczą”, realizowanego przez OTOP i Fundację Greenmind

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl