Powierzchnia stanowiska: 4 310 ha
Ochrona obszaru: OSO Chełmskie Torfowiska Węglanowe (PLB060002), OOS Torfowiska Chełmskie (PLH060023), Chełmski Park Krajobrazowy, Rezerwat Bagno Serebryskie, Rezerwat Brzeźno, Rezerwat Roskosz.
Chełmskie Torfowiska Węglanowe składają się z trzech torfowisk na podłożu węglanowym na północny wschód od Chełma. Typowymi elementami krajobrazu na tym obszarze są niewielkie suche pagórki z dąbrowami oraz kserotermicznymi murawami, które powstały w wyniku pozyskiwania siana lub spasania. Na torfowiskach występuje wiele rzadkich gatunków roślin, które występują na różnych siedliskach, ale są typowe dla torfowisk.
Dominują tutaj Cladium oraz turzycowiska, także z turzycami tworzącymi kępki, turzycami tunikowymi Carex approprinquata, dwustronnymi C. disticha oraz turzycami Buxbauma C. buxbaumi. Kredowe, suche pagórki są porośnięte suchymi łąkami lub bogatymi zbiorowiskami roślinnymi z dominującą trzęślicą modrą. Częściowo na torfowiskach występuje także podrost wierzby, brzozy oraz sosny.
Większa część torfowisk jest koszona, jednak nadal czynny jest system kanałów, osuszający torfowiska do systemu rzeki Udal (dopływ Bugu) oraz kanału Świerzowskiego i rzeki Gdolanki (dopływ Uherki). Głównym zagrożeniem dla tego terenu jest zanikanie terenów otwartych przez porzucanie użytkowania terenu oraz zapobieganie pożarom.
Na obszarze Chełmskich Torfowisk Węglanowych spotyka się ponad 15 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej. W roku 2012 obserwowano tutaj 195 śpiewających samców wodniczki.