Powierzchnia stanowiska: 18 031 ha
Ochrona obszaru: OSO Polesie (PLB060019), OOS Ostoja Poleska (PLH060013), Poleski Park Narodowy, Poleski Park Krajobrazowy, Obszar Ramsar.
Lokalizacja Polesie to teren podmokłej równiny z wieloma niewielkimi jeziorkami, torfowiskami oraz bagnami. Są one pooddzielane od siebie niewielkimi fragmentami wyżej położonych terenów. Mają one zwykle wysokość ok. 20 m, tylko jeden z takich pagórków osiąga 185 m. Obszar ten jest fragmentem rozległego kompleksu podmokłych równin rozciągających się od południowo-wschodniej Polski do Ukrainy. W krajobrazie tej ostoi dominują łąki, pastwiska oraz pola uprawne. Tylko 1/3 obszaru pokryta jest lasami, przede wszystkim lasami mieszanymi, ale miejscami także podmokłymi lasami związanymi z rzekami. Najbardziej wartościowa część obszaru jest objęta ochroną jako Poleski Park Narodowy.
Bagno Ciesacin jest użytkiem ekologicznym obejmującym torfowisko, charakteryzujące się dużym udziałem turzyc w zbiorowisku, w tym turzycy tęgiej. W bardziej podmokłych fragmentach występuje skrzyp bagienny, a długo nieużytkowane łąki kośne, szczególnie na krawędziach pokrywają się trzęślicą modrą. W niektórych miejscach dobrze rozwinięta jest warstwa mchów. Zachodnia część bagna rosną Betula humilis oraz Salix rosmarinifolia, które najczęściej pojawiają się wzdłuż rowów lub wokół dołów po eksploatacji torfu.
W obrębie lokalizacji Polesie wykryto przynajmniej 28 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej. W roku 2012 obserwowano 2 samce wodniczki.
Głównym zagrożeniem na tym stanowisku jest zarastanie krzewami po porzuceniu gospodarki na tym terenie. Ostatnio ok. 50 ha terenu jest regularnie koszona, jednak reszta nadal podlega sukcesji naturalnej.