Już drugi sezon OTOP prowadzi kampanię „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń”, poświęconą edukowaniu o świecie owadów i zachęcaniu do ich ochrony. Chcemy, by jak najwięcej osób poznało te fascynujące zwierzęta, zaczęło podziwiać ich różnorodność i podjęło choć minimalny wysiłek na rzecz ich ochrony.
Ochronie owadów poświęca się w ostatnich latach bardzo dużo uwagi. Nie bez powodu. Wiele z nich jest obecnie bardzo zagrożonych. W czasie trwającego szóstego wielkiego wymierania w zatrważającym tempie giną zarówno kolejne gatunki, jak i drastycznie spada różnorodność lokalnych faun i biomasa owadów w ekosystemach. Czy mają się czym przejmować miłośnicy ptaków? Zdecydowanie tak. Związki między owadami i otaczającym je środowiskiem są bardzo ścisłe, z ich usług korzystają niezliczone gatunki roślin, zwierząt czy grzybów. W dużym stopniu to właśnie owady wpływają na to, jak wyglądają nasze łąki czy lasy. Mają też duży wpływ na ptaki. Owady przyczyniają się do zapylania wielu gatunków rośliny, dzięki czemu powstają owoce i nasiona, którymi żywią się ptaki. Dostarczają ptakom dogodnych miejsc do życia – zakładania gniazd czy odpoczynku. Same są też pożywieniem ptaków. Dlatego zachowanie populacji ptaków na danym obszarze wymaga, aby w dobrej kondycji były także populacje owadów.
Do zainicjowania kampanii „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń” zainspirowała nas znana wszystkim Pszczółka Maja oraz Studio 100 Media – dystrybutor dziecięcej kreskówki o jej przygodach, inicjatora programu edukacyjnego dla dzieci „Pszczółka Maja – projekt Makowa Łąka”. Od 2020 roku wspieramy Studio 100 Media w działaniach edukacyjnych związanych z ochroną owadów w Polsce. Więcej o tym przeczytać można na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl. W ramach kampanii „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń” OTOP prowadzi liczne działania aktywizująco-edukacyjne, o których poniżej.
Owadzie lato
Akcja „Owadzie lato” jest jednym z najważniejszych i najszerzej promowanych wydarzeń w ramach kampanii „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń”. Odbywa się w czerwcu. Chcemy zachęcić jak największe grono miłośników przyrody, ale nie tylko, do wspólnych obserwacji owadów. W dowolny dzień czerwca można wybrać się na wycieczkę, której tematem przewodnim będzie poszukiwanie owadów i przypatrywanie się ich życiu. Obserwacje owadów można prowadzić również stacjonarnie, np. w przydomowym ogrodzie lub nawet na balkonie. Wzorem naszych dorocznych ptasich akcji, takich jak Europejskie Dni Ptaków, poprosimy Was o zorganizowanie wycieczek lub stacjonarnych obserwacji dla siebie, swoich rodzin, a nawet lokalnych społeczności. Mamy nadzieję, że w ten sposób pasją do obserwowania tych niesamowitych bezkręgowców zarazimy rzesze dzieci i dorosłych.W prowadzeniu własnych obserwacji owadów pomoże Wam broszura „Owadzie lato. Lista owadów do zaobserwowania”. Pobrać można ją TUTAJ.
W szczególności do organizacji „Owadziego lata” zachęcamy nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, tak by dotrzeć do jak największej liczby dzieci w wieku 3–9 lat. Uważamy bowiem, że to właśnie wtedy rozwija się w człowieku niechęć do bezkręgowców, która, jeśli zakiełkuje, pozostaje z nim często na całe życie. Temu chcemy przeciwdziałać. Warto też już w tym wieku umieć odróżniać owada od pająka czy stonogi i zdać sobie sprawę, że owady to nie robaki.
Jeśli chcielibyście się przyłączyć do wspólnych obserwacji owadów, ale obawiacie się, że to zbyt duże wyzwanie, zmieńcie jak najszybciej swoje nastawienie. Nie chodzi nam o profesjonalne obserwacje połączone z rozpoznaniem każdego napotkanego gatunku owada. Chcemy, by „Owadzie lato” było okazją do poszerzenia wiedzy przyrodniczej, a także pretekstem do odpoczynku i dobrej zabawy na łonie natury. W materiałach edukacyjnych dajemy Wam krótkie wskazówki, od czego zacząć. Im więcej osób się przyłączy, tym lepiej!
Wydarzenie „Owadzie lato” organizujemy na wzór kilkuletniej, promowanej przez bliską nam niemiecką organizację Naturschutzbund Deutschland (NABU) akcji „Insekt Sommer”. Podobnie jak NABU, zachęcamy obserwatorów owadów do robienia notatek i raportowania nam przebiegu wydarzenia w Waszych miejscach.
Konkursy Owadziego Lata 2022
Zapraszamy grupy z dziećmi w wieku od 3 do 9 lat, do wzięcia udziału w konkursach:
„Owadzie lato 2022” dla zespołów rodzinnych [regulamin TUTAJ]
„Owadzie lato 2022” dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych (klasy I–III) oraz ich podopiecznych [regulamin TUTAJ].
Przeprowadźcie zajęcia i obserwacje owadów w terminie od 1 do 30 czerwca 2022, napiszcie relację (opis zajęć) i dołączcie prace dzieci oraz dokumentację fotograficzną.
Na Wasze prace w wersji elektronicznej czekamy do 11 lipca 2022.
W przygotowaniu do owadzich obserwacji pomoże Wam cykl broszur, które będziemy publikować na naszej stronie internetowej.
Materiały edukacyjne
By pomóc wszystkim, którzy chcą rozpocząć obserwacje owadów przygotowaliśmy książkę „Owadzi świat dla najmłodszych”. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, rodziców i nauczycielek/nauczycieli. Poruszamy w niej najważniejsze tematy związane z obserwacjami i życiem owadów. Pokazujemy, gdzie i jak ich szukać owadów. Proponujemy zabawy dla dzieci, które przygotują je do własnych obserwacji owadów, a także urozmaicą czas podczas owadzich wycieczek. Pokazujemy, jak w prosty sposób pomagać owadom i roślinom, od których są zależne.
Pomagaj owadom!
W ramach kampanii zwracamy uwagę na to, że najlepsze dla zwiększania różnorodności biologicznej w naszym otoczeniu jest zachowywanie i/lub odtwarzanie dzikich zakątków – naturalnych lub półnaturalnych ekosystemów zdominowanych przez rodzime gatunki roślin zielnych, krzewów i drzew. Pomaga w tym także zmniejszenie częstości koszenia trawników oraz usuwanie obcych gatunków, w szczególności tych inwazyjnych. Staramy się tę ideę jak najszerzej promować.
W sprawie kampanii „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń” prosimy o kontakt z:
Hanna Rachwald: hanna.rachwald@otop.org.pl