Europejskie Dni Ptaków – wyniki - OTOP
Mamy już pełne podsumowanie Europejskich Dni Ptaków 2024!

Najliczniej obserwowanym ptakiem w Polsce był grzywacz w liczbie 26041 osobników. W pierwszej trójce znalazł się również tradycyjnie szpak (10635 osobników), oraz krzyżówka (4551 osobników). 

W 29 krajach Europy oraz centralnej Azji zorganizowano 984 wydarzenia, w których wzięło udział ponad 24 tysiące uczestników i uczestniczek. Podobnie jak rok wcześniej, udało się zaobserwować łącznie 3,5 miliona ptaków. Wszystkie dane zostały zebrane, podsumowane i opublikowane przez BirdLife Słowacja.

Fot. Iga Słomkiewicz-Szewczuk

EDP 2024 w Polsce

W tegorocznej akcji liczenia ptaków uczestniczyło 2814 osób, które wzięły udział w 126 wydarzeniach, zarówno w grupach zorganizowanych jak i na liczeniach indywidualnych. Łącznie zaobserwowano 80 902 osobniki ze 176 gatunków ptaków.

Tegoroczny ptak EDP, gawron, zajął 10 miejsce w rankingu. Cieszymy się, że udało się zaobserwować dużo więcej tych zagrożonych ptaków niż w zeszłym roku, kiedy to gawron trafił na 15 miejsce na liście.

W trakcie akcji udało się zaobserwować przedstawicieli rzadziej występujących gatunków ptaków, wśród których znalazły się m.in. orlik grubodzioby, płatkonóg szydłodzioby, warzęcha, bekasik, czapla nadobna, rybitwa wielkodzioba, kobczyk, trznadelek, świstunka żółtawa. Obserwatorom gratulujemy wytrwałości oraz uważności!

Fot. Katarzyna Brazulewicz

Podobnie jak w dotychczasowych edycjach wydarzenia, piątek był głównie dniem wycieczek grup zamkniętych, w trakcie których nauczyciele szkolni i przedszkolni zabrali swoich podopiecznych na spacery po okolicy, opowiadając im ciekawostki przyrodnicze oraz, przy odrobinie szczęścia, pokazując ciekawe gatunki ptaków. W sobotę i niedzielę dominowały wycieczki zorganizowane, w trakcie których obserwatorzy ze wszystkich grup wiekowych mogli sięgnąć po lornetki i pomóc liczyć ptaki.

Pogoda przez cały czas trwania wydarzenia była przeważnie zimna i często deszczowa, z temperaturami rzędu 10 stopni. To chwilowe przygaszenie złotej polskiej jesieni nie zraziło jednak wytrawnych ptasiarzy, a wszystkie wycieczki, prelekcje i spacery odbyły się zgodnie z planem. Podczas niektórych liczeń ulewne deszcze mogły negatywnie wpłynąć na liczbę zaobserwowanych ptaków, jednak inne wydarzenia zrekompensowały to z nawiązką!

Fot. Iga Słomkiewicz-Szewczuk

Jak co roku, Europejskie Dni Ptaków obfitowały w atrakcje. Na XIV Ptasim Pikniku pod Krynicą Morską, współorganizowanym m.in. przed Nadleśnictwo Elbląg, Stowarzyszenie Drapolicz i Akcję Bałtycką, przez cały weekend zaobserwowano dziesiątki tysięcy przelatujących ptaków, a ponad dwa tysiące osób odwiedziło stoiska i wzięło udział w aktywnościach przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. W sobotę wielu odwiedzających przyciągnęło stoisko OTOP na Polu Mokotowskim w Warszawie, zorganizowane w ramach projektu „Wielki odlot w Warszawie”, dofinansowanego przez m.st. Warszawę. Oprócz wielu wycieczek terenowych spacery ornitologiczne odbyły się między innymi w takich ciekawych lokalizacjach, jak zabytkowe Łazienki Królewskie oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Relacje ze spacerów i innych wydarzeń w ramach EDP znalazły się m.in. w TVP Info, TVP 3 Białystok,  Polskie Radio Białystok oraz TVP 3 Kielce.

Podziękowania

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom oraz osobom prowadzącym wydarzenia i spacery, a także tym, którzy obserwowali ptaki indywidualnie lub z rodziną. Dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu fascynujący świat ptaków staje się coraz bardziej dostępny dla szerszego grona dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Z pewnością sprawiliście, że wiele nowych osób zaraziło się pasją obserwowania ptaków!

Fot. Iga Słomkiewicz-Szewczuk


Wyniki Europejskich Dni Ptaków:

Wyniki 2023

Wyniki 2022

Wyniki 2017

Wyniki 2016

Wyniki 2015

Wyniki 2014

Wyniki 2013

Wyniki 2012

Wyniki 2011

Wyniki 2010

 


 

Wpłacam