Europejskie Dni Ptaków 2022 | Podsumowanie - OTOP
dzieci na łące na Zakrzówku szukają owadów w trawie
Mikrowyprawa w Dzikie: Zakrzówek | relacja
7 października 2022
Znasz cenny obszar, który nie jest chroniony? Daj nam znać! | Koalicja 10%
2 listopada 2022
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2022 | Podsumowanie

Wycieczka z okazji EDP 2022. Fot. Fatima Hayatli

W tym roku bez zaskoczeń – najliczniej obserwowanym ptakiem była zięba – ponad 278 tysięcy osobników. Na podium znalazł się również grzywacz (ponad 33 tysiące) oraz szpak (ponad 32 tysiące).

W całej Europie zorganizowano 753 wydarzenia, w których wzięło udział ponad 19 tysięcy uczestniczek i uczestników oraz udało się zaobserwować ponad 4,6 miliona ptaków. W tym roku SOS/BirdLife Słowacja czuwało nad zebraniem i podsumowaniem danych ze wszystkich krajów biorących udział w wydarzeniu. Przypominamy, że policzyliśmy ptaki w ramach Europejskich Dni Ptaków już po raz TRZYDZIESTY – w akcji bierzemy udział od samego początku 💚

EDP 2022 w Polsce

Według danych z Szybkich Raportów, wysyłanych od razu po zakończeniu EDP, Polska zajęła drugie miejsce w Europie pod względem liczby uczestników wydarzenia (2906). W ostatecznym podsumowaniu ta liczba jest nawet większa – 3018 uczestników! A to cieszy jeszcze bardziej, że tak licznie dopisało grono amatorów (i nie tylko amatorów) obserwacji ptaków!

W Polsce jesienne migracje ptaków obserwowane były podczas spacerów, wycieczek, prelekcji, odwiedzin w punktach stacjonarnych, a nawet podczas pływania żaglówką! Największą liczbę uczestników – 2000 osób(!) odnotowano podczas Ptasiego Pikniku organizowanego przez Stowarzyszenie Drapolicz i Nadleśnictwo Elbląg nieopodal Krynicy Morskiej. Również w tym miejscu udało się zaobserwować najwięcej zięb – 180 tysięcy osobników! A to dało pierwsze miejsce temu gatunkowi w tym roku. Tak zwane „przeloty dywanowe” obserwowane w trakcie pikniku robiły wrażenie!

Pogoda nie zawsze sprzyjała. Niektóre wycieczki musiały zostać skrócone lub ich trasy zostały zmodyfikowane, ale nie przeszkodziło to w uzyskaniu świetnych obserwacji przez uczestników. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i opiekunów w piątkowych wydarzeniach wzięły udział dzieci ze szkół i przedszkoli, poszerzając swoją wiedzę o ptakach z najbliższej okolicy.

Najwięcej wydarzeń, otwartych dla wszystkich, odbyło się w województwie mazowieckim oraz dolnośląskim. Poza samymi obserwacjami ptaków i ich ciekawych zachowań, uczestnicy wielokrotnie doceniali kontakt z prowadzącymi wycieczki – zarażającymi swoją pasją. Podczas kilku wycieczek uczestnicy dostali sadzonki rodzimych krzewów, „bomby nasienne” z lokalnych gatunków roślin, budki lęgowe, czy też karmniki.  Odnotowaliśmy również jedną ekointerwencję – w Warszawie, podczas spaceru nad Wisłą, odłowiony został samiec krzyżówki ze złamanym skrzydłem i przetransportowany do Ptasiego Azylu. Wiele wycieczek zakończyło się ogniskami lub poczęstunkiem co było miłym akcentem, zwłaszcza podczas kapryśnej pogody.

Podziękowania

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom oraz osobom prowadzącym wydarzenia, a także tym, którzy obserwowali ptaki indywidualnie lub rodzinnie. To dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu, w przystępny sposób, uczestnicy zdobywają wiedzę na temat przyrody, zacieśnia się więź wśród lokalnych obserwatorek i obserwatorów ptaków, no i oczywiście znaleźliśmy się w czołówce obserwatorów i obserwatorek ptaków w Europie 😉

Wyniki dla poszczególnych województw:

Wyniki z województwa dolnośląskiego

Wyniki z województwa kujawsko-pomorskiego

Wyniki z województwa lubelskiego

Wyniki z województwa lubuskiego

Wyniki z województwa łódzkiego

Wyniki z województwa małopolskiego

Wyniki z województwa mazowieckiego

Wyniki z województwa opolskiego

Wyniki z województwa podlaskiego

Wyniki z województwa podkarpackiego

Wyniki z województwa pomorskiego

Wyniki z województwa śląskiego

Wyniki z województwa świętokrzyskiego

Wyniki z województwa warmińsko-mazurskiego

Wyniki z województwa wielkopolskiego

Wyniki z województwa zachodniopomorskiego

 

Tekst: Iga Słomkiewicz-Szewczuk

Redakcja i opracowanie grafik: Fatima Hayatli

Opublikowano: 31 października 2022

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl