Miliony Brytyjczyków usłyszało… wodniczkę - OTOP
Wypalanie jako alternatywny sposób ochrony siedlisk?
5 września 2008
Conference Conservation of migratory Stopover Points for the Aquatic Warbler
23 września 2008
Pokaż wszystkie
Miliony Brytyjczyków usłyszało… wodniczkę

2 września słuchacze BBC4 -jednej z największych brytyjskich rozgłośni radiowych, mogli wysłuchać audycji o wodniczce. Blisko 10 minutowy program został wyemitowany w bardzo popularnym na wyspach, przyrodniczym cyklu “Świat w ruchu”. Seria ta opowiada o spektakularnych migracjach nie tylko ptaków, ale wszystkich zwierząt na naszej planecie.

Posłuchaj audycji w jęz. angielskim >>>

Wodniczka została wybrana nieprzypadkowo. Ptak ten jest jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem, który Brytyjczycy mogą regularnie obserwować u siebie, gdyż pojawia się, co roku w trakcie jesiennych migracji. Dodatkowo gatunek ten jest w Wielkiej Brytanii bardzo popularny, dzięki zaangażowaniu RSPB w projekt ochrony wodniczki w Polsce i w Niemczech oraz niedawnym, spektakularnym odkryciu jej zimowisk w Senegalu.

Wywiad z Larsem Lachmannem

Radiowcy postanowili nagrać reportaż o wodniczce w Polsce, nad Biebrzą – największej ostoi tego gatunku w Unii Europejskiej. Ich wybór okazał się jak najbardziej słuszny gdyż to właśnie u nas – nad Biebrzą znajduje się miejsce, w którym najłatwiej na świecie można nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć wodniczki. W ramach projektu LIFE-wodniczka, na Bagnie Ławki została niedawno wybudowana kładka, dzięki której każdy może znaleźć się w samym sercu krainy wodniczek. Gdyby nie kładka ekipa radiowa musiałaby, dźwigając sprzęt przedzierać się w gumowych butach przez torfowisko, co nie jest rzeczą łatwą zwłaszcza w upalny dzień.

Audycja składała się z dwóch części. Pierwsza, opisująca gatunek i siedlisko, w którym żyje została nagrana nad Biebrzą. Kluczowym elementem tej części był przeprowadzony w terenie wywiad z Larsem Lachmannem – kierownikiem projektu LIFE-wodniczka. Wyjaśniał on, na czym w teorii i praktyce polega ochrona wodniczki. Dzięki nagrywaniu audycji w terenie słuchacze mieli możliwość posłuchania oryginalnego śpiewu wodniczek, które przez cały czas wywiadu intensywnie odzywały się w tle. Druga część wywiadu została zmontowana w studiu w Wielkiej Brytanii i była poświęcona wędrówce ptaków oraz słynnemu odkryciu miejsc zimowania wodniczek w Senegalu, dokonanym w trakcie ekspedycji Międzynarodowego Zespołu ds. Ochrony Wodniczki.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl