Stanowisko dot. odstrzału kruków, srok i wron siwych
30 września 2011
Izabela Flor przewodniczącą Rady Europejskiej BirdLife
7 października 2011
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2011 za nami

Od Portugalii do Kazachstanu i od Cypru do Finlandii, na zaproszenie BirdLife International, a w Polsce – Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – w czasie ponad 2000 różnych wydarzeń ich uczestnicy obserwowali i uczyli się o fascynujących wędrówkach ptaków. Jak zwykle ptaki nie zawiodły: uczestnicy zaobserwowali ponad cztery miliony osobników. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprosiło ponad 3 500 osób na 150 wycieczek i spacerów ornitologicznych w 114 miastach. Najczęściej obserwowanymi  gatunkami w Polsce były zięba, gołąb grzywacz i sikora bogatka.

Ta wspólna inicjatywa organizacji zrzeszonych w BirdLife International jest apelem o bezpieczniejsze szlaki wędrówek oraz o powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej – mówi Fritz Hirt, międzynarodowy koordynator Europejskich Dni Ptaków z SVS/BirdLife Szwajcaria.

Ciekawostki i ornitologiczne atrakcje tegorocznych Europejskich Dni Ptaków:

  • Szlamiec długodzioby zaobserwowany w Objezierzu w Wielkopolsce, na terenie ostoi ptaków IBA Dolina Samicy (gatunek gniazdujący w Ameryce Płn. i na Syberii, drugie stwierdzenie w historii Polski).
  • Burzyk żółtodzioby zaobserwowany w Krynicy Morskiej, piąte stwierdzenie w historii Polski (drugie stwierdzenie tej jesieni, w przypadku zatwierdzenia obu obserwacji przez Komisję Faunistyczną Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, gatunek pełnomorski gniazdujący w basenie Morza Śródziemnego).
  • Błotniak stepowy, dorosły samiec zaobserwowany w Krynicy Morskiej (ptak szponiasty ze wschodniej Europy i Azji).
  • Klucz gęsi zaobserwowany w Raszynie, złożony z czterech gatunków (gęsi białoczelne, zbożowe, gęgawy i bernikle białolice).
  • Ogromne stada szpaków zanotowane w wielu krajach – szpak to jeden z najczęściej obserwowanych gatunków podczas tegorocznych Europejskich Dni Ptaków.
  • Ponad 6000 żurawi zaobserwowanych na Litwie.
  • Trznadelek zaobserwowany dwukrotnie: w Gibraltarze i na Węgrzech, gatunek lęgowy w tundrze oraz tajdze, zimujący w Indiach i Chinach.

Na zdjęciu: zięba, najliczniej obserwowany gatunek tegorocznych Europejskich Dni Ptaków w Polsce / fot. Cezary Korkosz

 

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym z okazji EDP. Na zdjęcia czekamy do 17.10 br. Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl