Bociany w Trójmiejskim PK – ponowna okazja
9 października 2013
Biebrzańska wizyta delegacji ze Szwecji
10 października 2013
Pokaż wszystkie
OTOP patronuje "Wyspie kormoranów"

“Wyspa kormoranów” po raz pierwszy ukazała się na rynku w 1954, natomiast obecne wznowienie powstało w oparciu o wydanie z roku 1957, poprawione i rozszerzone. Należy do najbardziej znanych dzieł wybitnego artysty i przyrodnika, jakim był Włodzimierz Puchalski. Jest też książką rozbudowaną, co widać m.in. w liczbie występujących postaci (około trzydziestu w zestawieniu z zaledwie czterema w “Bezkrwawych łowach”), których przygody i perypetie zostały opisany w żywy i obrazowy sposób. Wznowionemu albumowi towarzyszy audiobook, na którym opowiadania są czytane przez znakomitych polskich aktorów, m.in.: Włodzimierza Pressa, Annę Seniuk, Emilię Krakowską, Stanisława Brudnego, Mariana Opanię, Jarosława Boberka czy Grzegorza Pawlaka. Na płycie nie zabrakło dźwiękowych ilustracji wykorzystujących odgłosy przyrody, co dodatkowo podnosi walory estetyczne słuchowiska. 

“Wyspa kormoranów” opisuje wydarzenia rozgrywające się tuż po II wojnie światowej, związane z wyspą Wysoki Ostrów na Jeziorze Dobskim na Mazurach, nazwanej przez Puchalskiego Wyspą Kormoranów. Na stronie internetowej Nadleśnictwa Giżycko można zobaczyć, jak opisane w książce miejsce wygląda obecnie, ponad 60 lat później. 

 

Książka, podobnie jak wydane przez Lasy Państwowe w 2012 roku “Bezkrwawe łowy”, przeszła tę samą drogę wydawniczą. Zdjęcia do albumu zostały odszukane w Muzeum Niepołomickim i na nowo zeskanowe. Mimo starań nie udało się odnaleźć wszystkich fotografii i pięć brakujących trzeba było zeskanować wprost z albumu z lat 50. Po zeskanowaniu zdjęcia poddano obróbce cyfrowej polegającej na usunięciu rys, śladów, a nierzadko też na rekonstrukcji pewnych fragmentów. Obróbka jednego zdjęcia zajmowała średnio kilka godzin. Efekt mozolnej pracy jest widoczny gołym okiem, a fotografie zyskały nową jakość. Układ zdjęć w albumie jest identyczny z tym z drugiego wydania. Pierwsze strony opowiadań pełnią w nim funkcję krótkich zapowiedzi do historii w całości zawartych na dołączonym audiobooku. 

 

Przygotowanie książki było możliwe m.in. dzięki pani Annie Puchalskiej-Żelewskiej, która udzieliła zgodę na wykorzystanie tekstów i zdjęć jej ojca. Zespół przygotowujący nowy album jest wdzięczny również pani Marii Jaglarz, Dyrektor Muzeum Niepołomickiego, za stworzenie możliwości skorzystania z oryginalnych negatywów Włodzimierza Puchalskiego. Książka z audiobookiem powinna na początku listopada pojawić się w sprzedaży w internetowym sklepie Lasów Państwowych (przewidywana cena: 30 zł). 

 

Przeczytaj także:

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl