Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu 2021 | wyniki
19 lutego 2021
Source areas and stepping stones in Aquatic Warbler conservation | Zaproszenie na sympozjum
10 marca 2021
Pokaż wszystkie
Ptasia grypa na Wybrzeżu

Martwy kormoran w Bałtyku, fot. Agnieszka Chabros

Dochodzą nas liczne i bardzo niepokojące sygnały o setkach martwych ptaków – głównie łabędzi niemych i kormoranów, które znajdowane są na Wybrzeżu (m.in. nad Zatoką Pucką i w zachodniej części wybrzeża). Sytuacja ta związana jest związana z pojawieniem się ptasiej grypy, potwierdzonej u łabędzi z Zatoki Puckiej.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) jest chorobą zwalczaną z urzędu i każdorazowo jej stwierdzenie podlega urzędowej procedurze ograniczającej możliwość zakażenia ptaków hodowlanych, a w przypadku gdy do tego doszło – do rozprzestrzeniania się choroby na inne stada. Z tego względu przepisy prawa skupiają się na ochronie ptaków hodowlanych. Dotyczy to zarówno prawa ogólnokrajowego (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2017 r., http://piwwejherowo.bip2.pl/pobierz/33v7y1K7q0D0G1V60142C4O361T1C0i6.html), jak i przepisów lokalnych, dostępnych na stronach internetowych organu właściwego dla miejsca wystąpienia ogniska grypy ptaków (czyli Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego, w w tym przypadku – PIW w Wejherowie, http://piwwejherowo.bip2.pl/page/23.html).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna HPAI jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (http://www.piwet.pulawy.pl/piwet2019/komunikaty#bulletin-item-3)

Rezerwuarem choroby są ptaki dzikie, przeważnie ptaki wodne, ale nie tylko – potwierdzano przypadki zachorowań wśród niemal wszystkich grup.

Ze względu na sytuację,  w pobliżu obszaru zapowietrzonego (zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych, które mogą być potencjalnym miejscem przekazywania wirusa grypy ptaków), zalecamy zaniechanie dokarmiania ptaków. Ich gromadzenie się przy karmnikach może sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby. Prosimy także o niezbliżanie się do łabędzi, gęsi i kaczek na terenie rezerwatu Beka, zwłaszcza na przybrzeżnej części ścieżki edukacyjnej, a także w pozostałych lokalizacjach, w których znajdowane są martwe ptaki.

W przypadku znalezienia martwych ptaków prosimy o zgłoszenie na poniższe numery telefonów do pracowników gminy Puck lub OTOP-u:
601 680 425
796 501 234
607 970 788
797 128 903

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl