Decyzja środowiskowa dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie uchylona! | Stop E40

Konkurs „Owadzie lato 2021” rozstrzygnięty!
18 sierpnia 2021
Poznaj ptaki na Krynickiej Setce! | Europejski Festiwal Biegowy 2021
3 września 2021
Pokaż wszystkie
Decyzja środowiskowa dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie uchylona! | Stop E40

fot. Bartek Szaro

Minister Klimatu i Środowiska uchylił w całości decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) dla przedsięwzięcia pt. “Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – realizowanego w wariancie Siarzewo”.

Organizacje pozarządowe, skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki [1], które od wielu lat apelowały o odrzucenie DUŚ, z zadowoleniem przyjmują decyzję Ministra Kurtyki, podjętą wbrew politycznym naciskom. Decyzja oparta na danych naukowych i uwzględniająca uwarunkowania prawne, daje szansę na trwałe rozwiązanie problemu starzejącego się stopnia Włocławek.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Fundacja Greenmind i Fundacja WWF Polska wyrażają nadzieję, że będzie to oznaczać również wycofanie się z nieuzasadnionych ekonomicznie, społecznie i środowiskowo, przestarzałych planów kanalizacji Wisły na potrzeby drogi wodnej E40. Środki publiczne powinny zostać w końcu przeznaczone na wyłączenie z eksploatacji stopnia Włocławek, którego koszty środowiskowe i koszty funkcjonowania rosną i będą rosły stale obciążając portfele podatników.

Dalsze kroki w sprawie organizacje uzależniają od wyników analizy uzasadnienia decyzji Ministra.
Więcej informacji:

 

[1] Od DUŚ w 2018 roku odwołały się m.in.: Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Fundacja Greenmind, Towarzystwo na Rzecz Ziemi, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Przyrodnicze Alauda, Klub Przyrodników, Fundacja WWF Polska

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl