trzech młodych ludzi siedzi na krawędzi góry (punkcie widokowym) w oddali widać zielone góry. Po lewej stronie Napisn: Nowy projekt It's TIME, a u góry - logotypy OTOP, BirdLife Partner i Erasmus+
„It’s Time!” | Nowy projekt BirdLife
17 marca 2022
Woda w kryzysie | Manifest Koalicji Ratujmy Rzeki
22 marca 2022
Pokaż wszystkie
Nauka obywatelska dla ptaków! | Spring Alive 2022

Birding Event Poland, źródło: HeidelbergCement

Każdy może być naukowcem! To główne przesłanie tegorocznej wiosennej akcji Spring Alive, do której zapraszamy wszystkich wypatrujących zieleni, słońca, śpiewu ptaków i innych oznak tego, że wiosna już tuż-tuż.
Spring Alive

To inicjatywa skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, w ramach której zachęcamy uczestników do śledzenia powrotu z zimowisk ptaków wędrownych, a szczególnie gatunków flagowych dla naszego projektu, tj. dymówki, brzegówki, jerzyka, bociana białego, kukułki, żołny i sieweczki obrożnej. To gatunki, które obserwować mogą mieszkańcy Europy, Azji Środkowej i Afryki w krajach, gdzie działają partnerzy BirdLife International. Wyniki swoich obserwacji mogą rejestrować na interaktywnej mapie na stronie projektu, dzięki czemu możemy śledzić postępy ptaków w czasie rzeczywistym podczas ich migracji z kraju do kraju. To działanie uczestników projektu ma cechy i znaczenie nauki obywatelskiej, czyli zaangażowania społeczeństwa w badania naukowe. Umieszczenie na mapie swojej obserwacji to nie tylko przyjemność – to także włożenie swojego wkładu do zbierania danych ważnych dla wiedzy o ptakach!

Każdy może zostać wolontariuszem nauki!

Nie musisz w tym celu być ekspertem. Często zadania są proste – na przykład fotografowanie roślin lub obserwowanie ptaków w ogrodzie lub ich przylotów na lęgowiska. Obywatele pracujący na rzecz nauki są szczególnie ważni w dużych projektach, w których naukowcy zbierają informacje z całego kraju, a nawet świata. Kiedy nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych naukowców, którzy mogliby samodzielnie przeprowadzić takie badania, pomoc społeczeństwa jest niezbędna.

Spring Alive w Polsce

Spring Alive startuje 21 marca. Mamy z tej okazji miłą wiadomość 🙂 W sobotę 26 marca zapraszamy mieszkańców Warszawy na inauguracyjną wycieczkę do Lasu Bielańskiego. Start o godzinie 9.00, zbiórka przy przystanku tramwajowym UKSW 04. W programie obserwacje i nasłuchiwanie ptaków. Przejdziemy ścieżkami rezerwatu przyrody Las Bielański i zakończymy zejściem nad Wisłę. Dodatkową atrakcją będzie możliwość nabycia kolorowych przypinek OTOP z wizerunkami ptaków (cena: 20 zł, płatność gotówką). Koniecznie ubierzcie się terenowo i jeśli macie – zabierzcie lornetki i aparaty. Utworzyliśmy również wydarzenie na Facebooku.

Zaproście znajomych i nie przegapcie!

Grzywacz, fot. Fatima Hayatli

Kolejna wycieczka planowana jest 28 maja. Ale mamy też inne propozycje. Już teraz zapraszamy nauczycieli na dwa webinaria. Poruszane będą na nich zagadnienia, których znajomość przyda się w angażowaniu się w naukę obywatelską dla ptaków, jak np. różnorodność i znaczenie głosów ptaków. Pierwszy z webinariów odbędzie się już 20 kwietnia (szczegóły wkrótce).

Konkurs dla nauczycieli

Nauczycieli zapraszamy też do udziału w międzynarodowym konkursie „Po co nam nauka obywatelska?” Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą przesłać opis przeprowadzonych zajęć (w języku angielskim) i ich rezultaty (np. prace dzieci) do krajowego koordynatora Spring Alive. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: mikroskop, luneta i przewodniki do oznaczania ptaków. Prace na konkurs należy składać do 21 czerwca. Więcej informacji i regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.springalive.net.

Śledźcie naszą stronę internetową i media społecznościowe. Będziemy regularnie przypominali o datach kolejnych wydarzeń Spring Alive!

 

Tekst: Hanna Rachwald

Opublikowano: 21 marca 2022

 

 

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl