Spacer ornitologiczny nad rzeką Wełną - OTOP
Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wel
29 czerwca 2023
OTOP zmienia się dla Was
5 lipca 2023
Pokaż wszystkie
Spacer ornitologiczny nad rzeką Wełną

13 maja 2023 roku odbył się wyjątkowy spacer ornitologiczny nad rzeką Wełną. Dlaczego wyjątkowy? W zaproszeniach nadaliśmy mu podtytuł “tajniki rzek” ponieważ nie tylko o ptakach była mowa.
O godzinie 8 rano uczestnicy zebrali się na terenie Muzeum Młynarstwa w Jaraczu malowniczo położonego nad rzeką Wełną. Już na terenie muzeum o swojej obecności dał znać piecuszek, pierwiosnek, zięba, trzcinnik czy muchołówka żałobna.

Fot. Kacper Sowała

Spacer poprowadziła Aleksandra Gawrońska ze wsparciem członków Sekcji Ornitologicznej Koła Leśników UPP oraz technikum leśnego. Uczestnicy spaceru mieli okazję posłuchać o ptakach związanych z ekosystemami rzek. Trasa została wytyczona z myślą o kontroli jak największego spektrum siedlisk związanych z rzekami, co pozwoliło na obserwację wielu gatunków ptaków.
Dzięki uprzejmości państwa Benzów uczestnicy spaceru mogli również posłuchać, a co ważniejsze zobaczyć różne typy budek lęgowych dla ptaków oraz zapoznać się z obowiązkami jakie towarzyszom powieszeniu budek w przydomowym ogródku. Nie była to jednak jedyna ptasia atrakcja – lokalny przyrodnik Ryszard Chrzanowski zaprezentował swoją kolekcję piór.

Fot. Kacper Sowała

Trzeba też nadmienić, że Wełna jest jedyną rzeką w Wielkopolsce o częściowo górskim charakterze. Dlatego też podczas spaceru rozmawialiśmy o rzadkich gatunkach ryb i zagrożeniach jakie stanowią dla nich prace hydrotechniczne.
Dzięki dobremu rozpoznaniu terenu, możliwe było poprowadzenie spaceru metodą bioblitz i zerknięcie, na siedlisko jakim jest rzeka, okiem eksperta.
Na odcinku od Nowego Portu Młyn do Obornik wykonano dodatkową kontrolę z kajaka. Dzięki temu lepiej poznaliśmy rzekę oraz jej awifaunę, poszerzając wiedzę zdobytą w projekcie.

Fot. Kacper Sowała

Spacer był jednym z działań aktywizacyjnych zaplanowanych w ramach projektu Rzeka nie jest rzeczą, w którym chcemy zmienić nieco postrzeganie rzek. Tym razem skupiliśmy się na opowieści o tym, że rzeka nie jest tylko płynącą wodą ale też domem dla wielu gatunków roślin, zwierząt i owadów. Nasze działania zawsze mają na nie wpływ, przeważnie niestety negatywny. Dlatego w toczącym się dyskursie o rzekach warto mieć w pamięci, że to nie tylko woda.

Fot. Aleksandra Gawrońska

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl